Mehmet Aslan yazdı: Gülistan Doku: Bir Cinayet İttifakı – II

Polis memuru Engin Yücer’in “intihar” kurgusunun çökmesinden sonra yaptığı manevraya da değinmek gerekir. İntihar ihtimali ortadan kalkınca yetenekli bay Yücer, bu defa yepyeni bir sayfa açarak, olay günü Gülistan Doku’nun bindiği minibüs şoförünü suçlayan açıklamalar yaptı.Bu açıklamanın güzel tarafı hem muhtelif kurguların çöktüğünü, hem de suçlu psikolojisiyle yeni hedeflere yönelmenin olduğunu göstermesi… Tabi ki minibüs şoförüne yönelik yeni bir kurgu başlatılmazsa.

Son olarak da Gülistan Doku cinayetinin aslında çok kolay çözüleceğine dair, zaten devletin malumu birkaç detaya değinmek gerekir. Olay şu koşullarda çok hızlı bir şekilde çözülebilir.

  1. Tunceli Emniyet Müdürlüğü tamamen olayın dışında tutulmalı ve soruşturma başka bir ile veya doğrudan Ankara’ya devredilmeli.
  2. Gülistan Doku’nun cep telefonundan en son sinyal alınan 5 Ocak 2020 tarihi saat 16.00 sonrasına ilişkin bütün ses, görüntü kayıtları ile HTS (Historical Traffic Search- Cep telefonu arama kayıtları) ve PTS (Plaka Tanıma Sistemi) kayıtlarının tamamına el konulmalı.
  3. Zeinal Abakarov’un 5 Ocak 2020 tarihi saat 16.00 ile 19.00 arası kayıtlarına mutlaka ulaşılmalıdır (Yukarıda belirttiğim HTS ve PTS kayıtlarıyla ses ve görüntü dokümanlarının tamamından, Tunceli Emniyeti tarafından belirttiğim aralıklar elimine edildiği anlaşılıyor)
  4. Zeinal Abakarov’un telefonuna cinayetten yaklaşık 50 gün sonra el konulmuştu; ancak bir arkadaşıyla yaptığı son telefon konuşmasında “telefonumu yarın teslim edeceğim” demesi kendisine bilgi akışı olduğunu, buna bağlı olarak da telefonunda her türlü temizliği yapma fırsatı bulunduğunu göstermektedir. Aynı telefon üzerinde kaybolan veya silinen bilgilerin geri getirilmesini sağlayan teknolojik uygulamalar mevcut. Bu yaklaşımla hem Zeinel, hem de yetenekli bay Yücer’in telefonlarında detaylı araştırmalar yapılmalıdır.
  5. Olası cinayet saatleri olan saat 16.00-19.00 arasında yetenekli bay Yücer, evde olduğunu beyan etmiş, emniyet bu beyanı sorgulamadan kayıtlara geçirmiş. Oysaki bir gün önce Zeinal ve Gülistan Doku’nun aynı evin önünde görüntüleri olduğu dava dosyasına işlenmiş. Tunceli Emniyeti bay Yücer’in beyanını doğru kabul ettiğinden evin önünü gösteren kamera görüntülerini incelemeye almamış. Bu nedenle 5 Ocak 2020 tarihi 16.00-19.00 arasında Engin Yücer’in oturduğu evin ön tarafını gösteren güvenlik kamerası görüntülerine ulaşılmalıdır.
  6. Cinayetin bir gün öncesinde Gülistan Doku, Zeinal ve ailesinin yaşadığı eve gidiyor. Zaman zaman gerginliğinde yaşandığı anlaşılan evde yaklaşık 2 saat kalıyor ve Zeinal’ın annesiyle konuşuyor. Cinayet öncesindeki konuşmaların önemine rağmen yetenekli bay Yücer, evi tamamen bu işin dışında tutuyor. Hukuka uygun bir cinayet soruşturması yapılacaksa Engin Yücer haricinde Cemile Yücer ile o akşam evde bulunan kızı Aida’nın da bilgisine başvurulmalı.

Gülistan Doku olayı bu topraklara özgü ve güçlünün hukukunun geçerli olduğu bir cinayet vakasıdır. Hangi koşullar altında olursa olsun cinayet bir ayrıcalığa dönüşmemeli. Sadece Gülistan Doku için değil, Rabi Naz için, Nadira Kadirova için,  Yeldana Kaharman için, Burak Oğrak için, Ali İsmail Korkmaz ve yüzlerce yitik can için... (SON)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet Aslan Arşivi