Fettullah Celik

Fettullah Celik

Savaş acıdır, vahşettir, yokluktur

Savaş, birçok acı olaya, vahşete ve kan donduran olaylara sebep verir.

Kayıtlar, 1. Dünya Savaşı'nda 17 milyon, 2. Dünya Savaşı, yaklaşık 80 milyon kişinin ölümüne yol açan yıkımların yaşandığından söz eder.

Arada geçen onca yılda çetelesini tutamadığımız belki iki dünya savaşından daha korkunç bir rakamın söz konusu olduğunu biliyoruz.

Bir kez daha ‘Savaşa Hayır’ demek için 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanmış, korkunç olaylardan bir kaçından bahsetmek istiyorum.

* İngiltere, düşük verim yılına rağmen pirinç ihracatını yavaşlatmayı reddettikleri için savaş sırasında yaklaşık 4-5 milyon Hindistanlıyı açlıktan öldürdü.

* Nanking Katliami sırasında, en çok kimin kafa kesebileceğini görmek için Japon subaylar arasında yarışmalar gerçekleşirdi.

* Japon subaylar kılıçlarını esir alınan Amerikalı havacılar üzerinde test ederlerdi.

* Japonya, sadece Mançurya'da yaklaşık 250 bin kişiyi öldürdü ve insanlar üzerinde korkunç bilimsel deneyler yaptı.

* Belarus'taki Naziler bütün kasabalıları kiliselere doldurup ateşe verdi. Naziler, hamile Polonyalı kadınları toplar ve atlar ile ezme yarışmaları düzenledi.

* Pasifik Savaşı’nın başlarında Amerikan askerleri arasında Japon askerlerinin cesetlerinden eve hatıra vücut parçaları göndermek popülerdi.

* Kış savaşı sırasında Finliler, psikolojik bir silah olarak kazıklara ölü Rus askerleri takarlardı.

* Hipoterminin aşamaları hakkında bildiklerimizi 2. Dünya Savaşı'ndan öğrendik.

* Rus ordusu Almanya'ya girdiğinde toplu tecavüzler, ardından toplu intiharlar yaşandı. En az 2 milyon Alman kadının tecavüze uğradığı düşünülüyor.

* İşgal altındaki ülkelerindeki Nazi birlikleriyle dost olan kadınlara savaştan sonra kendi ülkeleri tarafından korkunç muameleler edildi.

* Nazi kamplarından kurtarılan Yahudiler ülkelerine geri kabul edilmedi çünkü bıraktıkları evler çoktan başka insanlar tarafından doldurulmuştu.

* Birçok holokost kurbanı kurtarıldıktan sonra aşırı yemek yemekten öldü. Vücutları, o kadar uzun süre yetersiz beslendikten sonra aniden gelen yiyecek miktarını kaldıramadılar ve şok sonucu öldüler.

* Japonya'nın Kore işgali sırasında birçok Koreli kadın tecavüze uğradı ve esir alındı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Fettullah Celik Arşivi