Fatime Kartı yazdı: O'nun gibi olabilmek

Bir gün Hz. Ömer Rasulullah’ın huzuruna girmek için izin istedi. Hz. Peygamber’in yanında Kureyş’in kadınları vardı. Ona bir şeyler soruyorlar, yüksek sesle konuşuyorlardı. Hz. Ömer, Rasulullah (S.A.V.)’ın yanına girince perdenin arkasına gizlendiler. Bundan ötesini Hz. Ömer şöyle anlatıyor: Allah Rasulü’nün yanına girdim, baktım Rasulullah durmadan tebessüm ediyor. “Ey Allah’ın Rasulü Allah seni ebediyyen güldürsün” Neden sürekli tebessüm ediyorsun diye sordum. Yine tebessümle şu cevabı verdi. “Şu kadınların haline gülüyorum. Oturmuş benim yanımda konuşuyorlardı. Senin sesini duyunca her biri bir yere saklandı. Allah Rasulü (S.A.V.)’in bu sözleri üzerine kadınların durumunu taaccüple karşıladım ve sesimi yükselttim. “Ey nefislerinin düşmanları demek benden korkuyorsunuz da Allah Rasulünden korkmuyorsunuz ve onun yanında saygısızlık yapıyorsunuz öylemi, halbuki o saygı duyulmaya daha layık değil midir? Bana şu cevabı verdiler: “Sen katı ve şiddetlisin.”

Bu olay bize Allah Rasulü (S.A.V.)’in muhteşem ahlakını anlatan şu Ayet-i Kerimeyi hatırlatıyor “Allah’ın rahmeti sayesinde sen onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi.” (Ali İmran/159)

O’nun bu yönü olmasa belli kalıplar içerisine hapsolmuş bu kaba ve haşin toplum nasıl dönüşebilecekti acaba!.. Bir eğitimcide bulunması gereken en önemli özelliklerden biri yumuşak huyluluk ve hoş görüdür. Bu kadınların sözleri, Biz Rasulullah’ın yanında rahatız, kendimizi çekinmeden ifade edebiliyoruz, içimizden geldiği gibi davranıyoruz anlamına geliyordu.

Kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk, zengin, fakir hepimiz, her bir insan Allah Teala tarafından eşrefi mahlukat olarak yaratılmıştır, onurludur ve bu onuru korunmalıdır. Bir insanın kendisi gibi bir insandan korktuğu için kendini ifade edememesi, Allah Teala’nın ona bahşettiği güzellikleri ve potansiyeli açığa çıkaramamasına sebep olur. Efendimizin karşısında heyecandan titrediği için kendini ifade edemeyen bir bedeviye söylediği sözleri hatırlayalım. “Sakin ol, ben de senin gibi kurutulmuş et yiyen bir kadının oğluyum.”

Birbirimize saygı çerçevesi içerisinde, her birimizin kendimizi rahatça ifade edebildiği ve Allah’ın bahşettiği güzellikleri ortaya çıkardığı bir toplum olmak dileği ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Fatime Kartı Arşivi