Fettullah Celik

Fettullah Celik

Fettullah Çelik yazdı: Kamudan özele hastane sorunu

Diyarbakır her ne kadar sağlık alanında önemli mesafeler kat etmiş olsa bile, hala sorunlar yaşanıyor.

Kimi branşlarda uzman doktor yokluğu, mr, tomografi türü cihazlarda randevuların ileri tarihlere verilmesi raporların okunmasındaki gecikmeler vs sebepler insanları özel hastanelerin kucağına atıyor.

Tam bir para tuzağı olan ve ticarethane mantığıyla çalışan özel hastaneler, muayene indirimleriyle hasta çekerken, diğer yandan tahlil ve filmlerde yüksek fiyatlarla vatandaşları bir nevi tuzağa düşürüyor.

Bir giden mecbur kalmadıkça bir daha gitmiyor.

MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) Diyarbakır'da Göz ve Cildiye Bölümüne randevu neredeyse yok. Diş Bölümü de ha keza öyle.

İşin yoksa özel hastaneye git. Elin cebinde girip, elin cebinde çıkıyorsun.

Diyarbakır’da özel hastaneye giden bir vatandaşın “sikayet var”a söylediklerine bakın isterseniz.

Geçen sene Özel …. Hastanesi acil servisin götürdüğüm anneme cihazları bozuk olduğu için işlem yapamayan hastaneden verdiğim acil giriş ücretini geri istediğimde vermemiş, hastaneden fatura istediğimde ise fatura vermeyi de reddetmişlerdi. Ben de şikayet etmiştim. Sonrasında özür dileyip vermişlerdi. Olay bu şekilde kapanmıştı. Dün annemi hastaneye götürdüğümde ise her zaman randevusuz alındığımız hastane randevu almadığımız için bizi almadı. Bugün randevu alıp gittiğimde ise geç geldiniz deyip ayrıca hastanemizi şikayet ettiğinizi sistemden görüyoruz. Hastane sizi almak istemiyor dendi. Bu hasta haklarında da tekrarlandı. Özel hastaneden geçen sene fatura istediğim için ve vermedikleri ve haksızlıklarını kabul edip benden özür diledikleri halde bugün ismimi fişleyip sisteme girmişler ve kendi memleketimde Sağlık Bakanlığı ®'na bağlı bir özel hastanede parasını vererek bile hizmet aldırmıyorlar. 90'lardaki isim fişleme metodunu uyguluyorlar. Bu hastaneden detaylı fatura almadan işlem yapılmamalı.

Bir başka özel hastaneye hafta kanlı kusma şikayetiyle giden bir arkadaşımın babasına serum verip gönderiyorlar.

Pazartesi bu kez hastanede görev yapan uzman doktora görünüyorlar. Doktorun dediği ilk şey, “Babanız mide kanaması geçirmiş. Neden hastaneye götürmediniz?”

Arkadaşım ise yapıştırıyor cevabı: Sizin hastanenin acil servisine getirdik. Doktor serum verdi, tekrar kustu. Çıkardılar… Uzman doktoru aramalarını söyledim, aramadılar. Üstelik yüksek meblağda bir fatura çıkardılar…”

Doktor şaşırıyor, bir şey diyemiyor.

Velhasıl kamu hastanelerinde kalite ve hizmet artmadıkça bunu çekeceğiz.

Çektiğimizle kalsak iyidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Fettullah Celik Arşivi