Tarık Othan Yazdı: Kent Hafızası/Ocak-3

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güzel bir uygulamayla başlayalım Kent Hafızası’na…

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentte okuyan öğrencilerin ekonomisine destek olmak için geliştirdiği abonman kart sistemiyle öğrenciler otobüslere 120 liraya 120 binişten faydalanacak sistemi hayata geçirdi.

HÜDA PAR İl Başkanı Faruk Dinç, neredeyse her hafta kent sorunlarıyla ilgili tespit ve önerilerini basın ile paylaşıyor. Bir dönem kentteki Ak Parti ve HDP dışındaki siyasi partiler bir araya gelip sorunlar konusunda konuşup öneri sunuyorlardı. Dinç’in tek başına yaptığı iyi niyetli açıklamalar saman alevi gibi bir gün konuşulup sumen altı yapılıyor. Diğer partilerin de özellikle başta HDP olmak üzere Saadet, DEVA, kentte neredeyse sahada hiç olmayan Gelecek Partisi ve tüm sivil topluma bu konuda sorumluluklar düşüyor.

Gelelim HÜDA PAR İl Başkanı Faruk Dinç’in son önerisine. Hayli ilginç ve sanırım ilk defa gündeme gelen bir ‘Diyar Kule’ önerisi var. Değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

Kentin kıyıda kalan bir sorunu dilenciler meselesi. Gerçi sadece Diyarbakır’ın değil tüm ülkenin ve hatta sorunu. Kentte turizm ile beraber artan insan hareketliliği içinde çok görünür olmasa da manevi ve dini duyguları istismar ederek rahatsızlık yaratan bir seviyeye gelmiş durumda.

Ay içinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, insanların dilencilik yapanlara yönelik denetimler gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl 3 bin 675 dilenci yakalanarak üzerlerinde çıkan 21 bin 146 liraya el konulmuş ve 194 dilenciye ceza yazılmış. Bu yılın ilk 11 gününde ise 153 dilenci yakalanarak üzerlerinde çıkan Bin 796 liraya el konularak bir kısmına cezayi işlem uygulanmış.

Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel değerlerinden Hevsel’de başlatılan “Kültür Park” çalışmaları konusunda kentteki sivil toplum örgütlerinden tepkiler geldi. 2015 yılında dünya kültür miras listesine alınan bahçede yapılanın kente karşı bir suç ve görevi kötüye kullanma olduğunu belirten Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Abdussamed Ucaman,  “Bunun seçime yönelik bir yatırım olduğunu görebiliyoruz. Rant alanı oluşturmaya çalışıyorlar ve bu konuda da itirazımızı her taraftan yükselteceğiz” dedi.

Bir diğer itiraz ise Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi Sekreteri Mahmut Özkeskin’den geldi. Keskin, “Hevsel Bahçeleri’nde ‘Kültür Park’ adıyla bir proje yapılmak isteniyor. Bunun için düşünülen araziler Sur Belediyesi tarafından kamulaştırıldı ve birçoğu da bitirildi. Zaten bir ay önce Dicle Nehri üzerinde Sur Belediyesi tarafından iş makineleriyle kum ve çakıl çıkarılmıştı. Bu konuya ilişkin barolarla birlikte suç duyurusunda bulunduk. Ancak imar yoluna yakın şekilde arsa sahipleri tarafından iş makineleriyle tarımsal araziler düzeltilip, araçların girebileceği pozisyona sokulmuş, hatta bununla birlikte Dicle Nehri’nin doldurulduğuna da şahit olduk. Bizim hissettiğimiz şey şu, orayı bozmaya yönelik hem halkı alıştırıyorlar hem de bozup ranta açma peşindeler” dedi.

İyi mi kötü mü kamuoyu pek bilmiyor. Kentin özellikle tarihi Sur kısmında yapılanlar başlı başına tartışma konusuyken, yukarıda HÜDAPAR üzerinden yaptığımız kentin siyasi parti ve sivil toplumun tek ses olamayışı başlı başına bir sorun zaten.

Bugünlük bu kadar, görüşmek dileğiyle…

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarık Othan Yazdı: Kent Hafızası/Ocak-3
Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin