Telvin Kardeşlik Özkaya

Telvin Kardeşlik Özkaya

Telvin Kardeşlik Özkaya yazdı: Filistin’de kadın olmak

7-Ekim-2023’ten beri Filistin’de yaşanan direnişe ve Siyonist Yahudiler’in acımasızca kadın, çocuk, bebek demeden soykırım yapmasına dünyaca şahitlik ediyor, seyirci kalışımıza üzülüyor, yetkili mercilerin müdahalesiz kalmalarına bir anlam veremiyoruz.

Yaşananların acı taraflarıyla beraber ilginç gelişmeler de yaşanıyor. Dünya halklarının zulme sessizliği protesto etmesi, İsrail ürünlerinin boykot edilmesiyle beraber hisselerinin kayıp yaşaması, Yahudi ve Hristiyan gençlerin, Filistinli Müslümanların silahsız ve kuşatılmış durumda oldukları halde vatanlarını canları pahasına koruma gücü veren imanlarını sorgulamalarıyla Kur’an öğrenme merakları, Filistin’li çocukların olası bir patlamada cesetlerinin tanınması için kollarına bacaklarına isimlerini yazması gibi acı dolu bir davranışı, dünya çocuklarının da kendi ülkelerinde aynı şeyi yaparak onlara ses olma, onların yanında olduklarını ve aynı acılı hisleri yaşadıklarını gösterme çabaları, şerrin içindeki hayır belki de. Dünya küçük bir köy adeta ve benzer hisler herkesi sarmış durumda.

Filistin’de yaşanan bu zulmün nedenini, nasılını anlama çabası içindeyken dikkat çekici en önemli hususlardan birincisi Filistinli kadınlar, anneler… Şefkat ve merhamet timsali anneler bunca acıyı nasıl göğüslüyor, hâlâ nasıl ayakta kalıyor, yıllardır hâlâ nasıl direniyor?

Direnişin en büyük bekçileri onlar aslında. Ve Siyonist İsrail o sebeple kadın çocuk demeden katlediyor. Çünkü biliyor ki bugün öldürdükleri canlar, yarın yüzlercesiyle tekrar dirileceklerdir. Bir röportaj videosunda Filistin’li bi kadın şunları söylüyordu:

"Daima namaz kıyafeti giyeriz ve hazırız. Her an bombalanmayı bekliyoruz. Bir odada toplanıyoruz. Ölürsek beraber ölelim diye. Vaktimizi Kur'an okuyarak geçiriyoruz. Alemlerin Rabbi'ne bize ferahlık vermesi için dua ediyoruz. Zafer bizim için bir ihtimal değildir. Çünkü Rabbimiz onu bize vaat etmiştir. Belki de bizi güçlü kılan şey budur. Ölümden korkmuyoruz. Çünkü ölüm şehitlik demektir ve şehidin menzili cennettir. Allah'ın izniyle. Siyonistlerin tam tersi. Onlar dünya zevklerinin peşinde koşarlar, hayatı severler ve ölümden korkarlar. Onları korkak yapan da budur."

Filistinli anne tek başına bir ordudur. Cihada kalkmış, imanlı, vicdanlı, bütün dünyevi prangalardan sıyrılmış, Allah'ın ipine sımsıkı sarılmış cesaret örneğidir.

Bu iman ve cesaret örneği annelerin neslinden pay almak, Filistin'de yaşamadan bu güzel hasletlere sahip olmak için, hepimiz Filistin'de bir anne olmalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Telvin Kardeşlik Özkaya Arşivi