Suriyelilere bakan devlet bize neden bakmıyor?

Suriyelilere bakan devlet bize neden bakmıyor?
Diyarbakır kent merkezinde 40 yılı aşkındır yaşadıkları barakalardan Yenişehir Belediyesi kayyımı tarafından çıkarılmak istenen aileler karara tepki göstererek, “Suriyelilere bakan devlet neden bize bakmıyor? Kış vakti bizi sokağa atmayın” çağrısında bulundu.

Recep ÇALIŞKAN-İlknur FİDAN/YENİGÜN ÖZEL - Merkez Yenişehir ilçesindeki Eski Hal yakınlarındaki Köşkler Mahallesi’nde 1986 yılında sağlık çalışanlarının barınmaları için inşa edilen barakalarla ilgili geçen yıl yıkım kararı alındı.

Halen 19 ailenin yaşadığı barakaların bulunduğu alan, sağlık merkezi yapılacağı gerekçesiyle boşaltılmak isteniyor. Yenişehir Belediyesi’nce ailelere yapılan tebligatta 10 Ekim Salı gününe kadar evlerini boşaltmaları istendi.

‘35 SENEDİR BURADA YAŞIYORUM’
Maddi imkansızlıklardan ötürü bu barakalarda yaşadığını ve yaşanan deprem sonrası kira fiyatlarının arttığını belirten Medine Güler, “Maaşımız az zaten. Şu an 6 bin lira maaşım var. Bu maaşla kiralık ev bulamıyoruz. Bulsak burada kalır mıyız sanki? Diyarbakır’da depremden sonra kiralık ev fiyatları uçtu zaten. Her gün ev arıyoruz şu anda da ev aramaya gideceğiz.

baraka1.jpg

Aldığım maaşla evin kirasını karşılamıyorum. 35 senedir ben burada yaşıyorum. Mecbur olmazsak bu kötü yerde oturur muyuz? Şu an yağmur yağıyor, evimiz hep su damlatıyor. Devlet Suriyelilere ev buluyor, kiralarına yardımcı oluyor, fakat kendi vatandaşını düşünmüyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bize çare bulsunlar devlet vatandaşa yardımcı olmalı. Maddi imkânımız yok gerçekten” dedi.

3.jpg

‘ZABITALAR HER GÜN GELİP EVİMİZİ BOŞALTMAMIZI İSTİYOR’
Hamallık yaparak geçimini sağladığını belirten Abdurrahman Tutal ise, “66 yaşındayım. Şu anda maddi durumumuz yok, gariban, perişan haldeyiz. Çalışamıyorum. Ara sıra hamallık yaparak geçimimi sağlıyoruz. Kalabileceğimiz bir evimiz yok. Buralar yıkılırsa dışarıda kalacağız, eğer evden çıkarsak kış vakti nereye gideceğiz? Gerçekten bilemiyorum. Zabıtalar her gün gelip evimizi boşatmamızı istiyor. Ayın 10’una kadar bize süre verildi. Bu kadar aile 5 günde ne yapacak, nereye gidecek? Durumumuz olmadığını defalarca yetkililere ilettik. İki oğlum maalesef şu an cezaevinde onlara da bakma mecburiyetim var. Belediye ayın 10’unda iş makinalarının buraya getirileceğini ve yıkımın yapılacağını bize tebliğ ettiler. Eşyalarınızı çıkarmazsanız eşyalarla evi yıkayacağız dediler. El insaf diyorum lütfen bize biraz daha zaman tanısınlar” diye konuştu.

haberle2.jpg

‘GELİP EVİ SİZİN ÜSTÜNÜZE YIKARIZ DİYORLAR’
22 yıldır barakada yaşadığını aktaran Havva Tutal da geçinemedikleri için bu mahalleden çıkamadıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Çocuklarım hapiste. Geçinebileceğim bir maaşım yok maalesef. Evde yiyecek yemeğimiz yok. Domates, biber alırken bile zorlanıyoruz. Bizi buradan çıkarmak istiyorlar. Gelip evi sizin üstünüze yıkarız diyorlar. Gelip yıksınlar. Kaç defa valiliğe, kaymakama dilekçe vermemize rağmen hiçbir sonuç çıkmadı. Kiralık ev tutacak imkanımız yok. Olsa neden ayrılmayalım bu evden. Çadıra verecek paramız bile yok. Buradan başka maalesef gidecek yerimiz yok.”

MAĞDUR VATANDAŞLARIN TALEBİ “YAZA KADAR SÜRE”
Yetkililere seslenen baraka sakinleri özellikle deprem sonrası büyük konut ve barınma sıkıntısı yaşanan Diyarbakır’da buna bağlı olarak kiraların fahiş düzeylere ulaştığını ve kiralık konut bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğini belirterek, böyle bir ortamda ve özellikle kışa girilen bu mevsimde evlerinden çıkarılmaları halinde sokakta yaşamak zorunda kalacaklarını söylediler.

Yetkililerin bu durumu göz önünde bulundurarak durumlarını değerlendirmelerini ve kendilerine bu hususta yardımcı olunmasını isteyen vatandaşlar, evleri boşaltmaları için kendilerine okulların kapandığı yaz ayına kadar süre verilmesini talep ediyorlar.

1984-85 yıllarında Dicle Üniversitesi bünyesindeki fen fakültesi yerleşkesi olarak kullanılan barakalar, daha sağlık çalışanlarına lojman olarak tahsis edildi. Hazineye ait olan barakaların olduğu alan Milli Emlak’a ardından Milli Eğitim İl Müdürlüğü’ne devredildi. Barakalar daha sonra hazineye ardından da Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Alanda yapılması planlanan sağlık tesis için 2022 yılının ocak ayında baraka sakinlerine boşaltılmaları yönünde polis eşliğinde tebligat yapılmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum