Fiskaya değirmeni ve su kanalı kiraya veriliyor

Fiskaya değirmeni ve su kanalı kiraya veriliyor
Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları tamamlanan Fiskaya değirmeni ve su kanalının olduğu alanda bulunan büfe ve sosyal tesis alanları kiraya verilecek.

İlknur FİDAN/YENİGÜN ÖZEL HABER – Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı, yerel seçimlere az bir zaman kala Fiskaya değirmeni ve su kanalının bulunduğu alanı kiraya verilmek üzere ihaleye çıkardı.

İhalenin 11 Ekim 2023 tarih 217 sayılı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararı ile alındığı bildirildi.

Mülkiyeti Belediyeye ait olan Sur İlçesi Şemhane mahallesinde bulunan 64 ada 3 ve 4 nolu parsellerde kayıtlı Fiskaya Değirmeni ve Su Kanalı alanı 10 yıl süreyle kiraya verilmesi işi 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesine göre Açık Teklif Usulü ile ihaleye çıkarıldı.

İhale 4 Ocak 2024 Perşembe günü saat 10.00’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Elazığ Bulvarı No:10 Yenişehir/Diyarbakır adresinde Ali Emiri Kültür Salonunda yapılacak.

İhale metninde isteklilerin ihale teklif zarfını 03.01.2024 Çarşamba günü mesai bitimine kadar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası, Kaynak Geliştirme Dairesi Başkanlığına bağlı Kaynak İdari İşler Şube Müdürlüğüne imza karşılığı teslim etmeleri istendi.

UN ÖĞÜTÜLÜP EKMEK YAPILACAKTI!

Restorasyon çalışmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan değirmen bodrum, zemin, bir kattan oluşan dikdörtgen ve avlulu yapıya sahip. Değirmene su verilmesi ile ilgili çalışmalar Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldü.

Karacadağ’dan gelip Hazreti Süleyman Camisinden Hevsel Bahçelerine doğru yönlendirilen su ile çalıştırılacak tarihi değirmende, geçmişte olduğu gibi buğdayı geleneksel yöntemlerle işleyerek un elde etmesi amaçlanıyor. Öğütülen un, proje kapsamında değirmen bahçesinde yapılacak tandırlarda pişirilerek ekmeğe dönüştürülecek.

VATANDAŞA HİZMET LAFTA KALDI

Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, değirmenin restorasyon sonrası proje kapsamında yapılacak büfe ve sosyal tesis alanları ile vatandaşlara hizmet vermesinin amaçlandığı belirtiliyor.

Kaynak:YENİGÜN HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum