Diyarbakır Yenigün

Muallak bir bekleyiş

Muallak bir bekleyiş
Fatma Cinar
Fatma Cinar( fatmacinar.021@gmail.com )
22 Ağustos 2020 - 0:05

Foto: Arşiv

Kısa zaman sonra açıklanacak üniversite yerleştirme sonuçlarına göre bu yıl ilk defa üniversiteli olacak gençler muallak bir bekleyişte.

Bu yıl ki sınav hazırlık öğrencileri neredeyse tüm duygu karmaşalarını yaşadı. 2019’un eylül ayında sınava hazırlanmanın heyecanını yaşadılar. Zaman geçtikçe konuların ilerlemesi ve birikmesi ile birlikte kaygılandılar. Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte kendilerini sıra dışı bir olayın içinde buldular ve şaşırdılar. Derken sınav tarihlerinin ötelenmesi, daha sonra tarihlerin tekrar öne alınması kafaları iyice karıştırdı, kızdırdı, üzdü. Sınav gününün gelip çatması, stresi ( önceki olaylardan ötürü daha yoğun yaşadılar) iyice arttırdı.

Sonra bir bekleyiş süreci başladı. Sınav sonuçları açıklandı. Bitmedi tabi ki. Üniversite tercihleri hangi tarihte başlayacaktı, istediği üniversite ya da bölüme yerleşebilecek miydi? Safhası başladı.

Tercih dönemi geldi çattı. Karma karışık kafalar, ebeveyni ile tekrar çatışmaya başlayan gençler, tercih yapsam mı yapmasam mı ikilemleri…

‘Bu sıralama ile bu bölüme yerleşebilir miyim’

‘Peki bu bölümün ataması nasıl ya atanamazsam’

‘Acaba hangi il’e öncelik versem’

‘Bölüm fark etmez yeter ki bir üniversiteye yerleşeyim’

‘Ailem bu bölümü yazmamı istemiyor’

‘3 yıldır sınava hazırlanıyorum, bir yıl daha kalmak istemiyorum.’

Ve daha nice gelgitler yaşandı bu süreçte.!

Şimdi ki muallak bekleyiş ise hem üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanması hem de üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayıp başlamayacağı karmaşası.

Bu yıl ilk defa üniversiteli olacak gençler çok farklı bir duygu durumu içindeler. Yeni hayatlarında, muallak bekleyişlerinin en güzel şekilde sonuçlanmasını temenni edelim ve bekleyelim.

Ne olacaksa güzel olması temennisi ile.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım