Sedat Eriş yazdı: Sorular-Şüpheler; Mustafa Sarıgül-Muharrem İnce- II

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mustafa Sarıgül ve Muharrem İncenin 2023 seçimlerinde devre dışı kalması salt manada sadece siyasetimizi ve bu iki lideri etkilemiyor, aynı zamanda bu iki lidere gönülden inanmış binlerce kişinin de zihin ve gönül dünyaları sarsılıyor.

Siyasette kazanmakta kaybetmekte işin doğasında vardır ama bilerek ve göz göre göre siyasette saha dışına itilmek bambaşka bir konu. Milyonlarca lira değerinde genel merkez binalarının tutulması, yüz binlerce liralık reklam ve tanıtım çalışmalarına harcanan para bir yana ortaya konan yoğun çalışma temposu adeta boşluğa düşmüş durumda.

YSK seçime katılmak için yetersiz gördüğü bu iki partinin neden bu duruma düştüğünü veya düşürüldüğünü araştırmak için yaptığım analize temel bir soruyla başladım

Bir ihmal mi vardı yoksa bir kasıt mı söz konusuydu?

Bu doğru ve haklı sorumun tezi şu verilere dayanıyordu

Sarıgül’de, İncede bir siyasi partinin seçime katılma koşullarını bilecek, bu konuda doğru bir planlama yapacak bilgi, birikim ve deneyime sahiptiler. Üstelik TDP Genel kongresiniAnkara’da yapmıştı. Araştırma çalışmamın sorusuna cevap ararken gerek TDP gerek Memleket Partisinin üst yönetim kademelerinde birçok deneyimli siyasetçinin,hukukçu kimlikli kişilerinde olduğu bilgisine sahiptim

Yani yasaklanma süreci ileilgili gözden kaçmış bir ayrıntı söz konusu değildi. Şüphelerim başka soruları akla getirmeye başlamıştı. Birileri TDP ve Memleket Partisinin seçime girmesini mi engellemişti. Acaba Türk siyaseti yeniden mi yapılandırılmak isteniyordu.

Yıllardır birlikte siyaset uzmanlığı yaptığım bir dostumu telefonla aradım ve Sarıgül ile İncenin seçime neden katılamadıklarını, bu olayın perde arkasında nelerin olup olmadığını sordum.

Dostum ve meslektaşım bu konuda daha basit ve sade düşünüyordu

Soruma şöyle cevap verdi

‘Gerek Sarıgül gerek İnce 2023 seçimlerinde başarılı olamayacaklarını gördüler. Dağ fare doğurdu konumuna düşmemek için kasıtlı olarak süreçte ağır davrandılar.

Yani Sarıgül ve İnce bilerek isteyerek bu seçime katılmamak için YSK sanki onları devre dışı bıraktı imajı yarattılar. Yani Milletin aklıyla dalga geçeceklerini sanıyorlar. Bence bu iki parti 2 yıla kalmaz ya bir büyük partiye eklemlenir ya da kapanır.’

Dostumun yanıtından tatmin olmamıştım. Hala beynimin bir tarafında bu konuyla ilgili sorular vardı. Siyasetimizin bu iki kurt politikacısı ne hayalperestti ne de maceracı! Sarıgül ve İnce meydana çıkmadan, siyasi ikballeri konusunda büyük risk almadan önce mutlaka bir PİAR (piyasa analizi) yapmışlardır. Devam Edecek…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sedat Eriş yazdı: Sorular-Şüpheler; Mustafa Sarıgül-Muharrem İnce- II

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin