Neden mutsuzuz?

02ABD merkezli Gallup şirketi tarafından 2019 Küresel Duygu Raporu kapsamında oluşturulan Olumlu Deneyim Endeksi, katılımcılara yöneltilen şu sorulara verilen yanıtlar derlenerek hazırlandı:

– Dün iyi dinlenebildiniz mi?

– Dün bütün gün size saygılı bir şekilde davranıldı mı?

– Dün çok gülümsediniz ya da güldünüz mü?

– Dün ilginç bir şey öğrendiniz ya da yaptınız mı?

– Dün günün büyük bölümünde keyifli miydiniz?

Bu sorulara verilen cevapların baz alındığı endekste Türkiye, 143 ülke ve bölge arasında sondan dördüncü sırada yer aldı. 50 puanlı Türkiye'nin bir basamak altında yine aynı puana sahip ve iç savaşın yaşandığı Yemen, sondan ikinci sırada Belarus, son basamakta ise geçen yıl olduğu gibi Afganistan yer aldı.

Kuzey Kıbrıs'ın 54 puanla sondan yedinci sırada olduğu listenin zirvesine Paraguay oturmuş. İlk 10 sıradaki ülkelerin, Endonezya dışında tamamının Latin Amerika ülkesi olması dikkat çeken bir sonuç... Araştırma sonucunda bu tablodan, Latin Amerika'daki insanların hayatın daha çok pozitif yanlarına odaklandığı sonucu çıkarıldı.

Türkiye 2018'de yayımlanan endekste de 53 puanla 147 ülke ve bölge arasında sondan dördüncü olmuştu.

Türkiye, sonuçları bu yıl açıklanan anket kapsamında yöneltilen "Dün çok gülümsediniz ya da güldünüz mü?" sorusuna "evet" yanıtı veren ülkeler arasında da sondan dördüncü sırada yer aldı. Türkiye'deki katılımcıların yüzde 41'i bu soruya olumlu yanıt verirken yüzde 57'si "hayır" dedi.

Türkiye, "Dün ilginç bir şey öğrendiniz ya da yaptınız mı?" sorusuna verilen yanıtlar bakımından ise sondan beşinci sıraya oturdu. Türkiye'deki katılımcıların sadece yüzde 26'sı bu soruya "evet" yanıtı verirken yüzde 72'si "hayır" diye cevapladı.

Türkiye'den ankete katılanların yüzde 53'ü, "Dün günün büyük bölümünde keyifli miydiniz?" sorusuna "hayır" yanıtını verdi. Türkiye bu kategoride de sondan beşinci basamakta yer aldı.

Araştırma kapsamında oluşturulan Olumsuz Deneyim Endeksi'nde ise katılımcılara bir önceki gün fiziksel acı, endişe, üzüntü, stres ve öfke duygularını yaşayıp yaşamadıkları soruldu. En fazla olumsuz deneyim yaşanan ülkenin ilk sırayı aldığı endekste Türkiye, 142 ülke arasında 45'inci basamakta yer aldı. İlk sırayı Afrika ülkesi Çad aldı. Son sırada ise Tayvan yer aldı.

Gallup'un yaptığı araştırma, 2018 yılında 140'tan fazla ülkede yaklaşık bin yetişkinle 151 bini aşkın görüşme yapılarak gerçekleştirildi.

Kısaca, mutluluk endeksinde sondan dördüncüyüz. Açlığın ve ebolanın vatanı Afrika, iç savaşın ve kolera salgının vurduğu Yemen ile Taliban ve iç savaşın içindeki ülkelerle aynı durumdayız.

Bunun birçok sebebi var.

İçerdeki ve dışardaki beka meselesi sorunlardan, ekonomiye, eğitim sisteminden, sağlığa kadar birçok sorunumuz varken, biz de Latin Amerika'da insanlar gibi hayatın pozitif yanlarına odaklansak mı acaba?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Arşivi