Mim Yavuz Binbay

Mim Yavuz Binbay

Arap Baharı - Arap Katliamının sonuçları - 2

Savaşın barbarlığından kaçıp bölge ülkelerine sığınan milyonlarca Suriyeli sığınmacının koşulları tam bir trajedi. BM verilerine göre 5,8 milyonu kayıtlı olmak üzere 6 milyondan fazla Suriyeli başka ülkelere sığınmış halde yaşıyor. Bu sayı son yıllarda 2 milyon arttı.

Suriye içinde yerinden edilenlerin sayısı ise 9,58 milyon civarında. Tüm bu rakamlarla Suriyeliler hâlihazırda en büyük yerinden edilmiş toplum durumunda.

Mısır’ın durumuna bakacak olursak bir kaos politikası dışında bir olasılık görülüyor mu?  Önce Mübarek diktatörü bu çevrelerce iktidara getirildi yıllar sonra onu devirenleri gene aynı çevreler örgütleyip destekledi sonra aynı çevrelerin desteğiyle Mürsi iktidara getirildi ve aynı çevreler Mürsi’ye karşı darbe yapması için orduyu destekledi ve Mısır’da bu duruma gelindi. Durum çok açık ve net ortada söz konusu stratejinin sahipleri sadece ülkelerin destablize edilerek kaosa sürüklenmesini hedeflemektedir. Bu stratejide ne demokrasinin geliştirilmesi nede istikrara kavuşturma politikası yoktur.

8 yıl sonra dönüp baktığımızda "Arap Baharı" denilen süreçte; Doğmakta olan tüm demokratik iç dinamikler doğmadan boğuldu. Ordusu Amerika’nın kontrolünde olan ülkelerde darbeler yapıldı.

Amerika’nın Ordusunu kontrol edemediği ülkeler iç savaşa terk edildi. Tunus'ta Gannuşi kontrol altında. Mısır'da Sisi darbeyle getirildi. Libya, Yemen, Afganistan ve Suriye hala iç savaşta. Bir ucu Fas'ta diğer ucu Afganistan'da olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesi gittikçe büyüyen bir karmaşanın içerisinde boğuşuyor.

Demokrasi havarisi gibi gördüğümüz Batılı ülkeler sırf değişimden korktukları için bu ülkelerde değişim getirebilecek iç dinamikleri yine sınırlandırdı. Arap Baharı denilen sürecin sonunda Mursi gibi isimler iktidarda kalsaydı, kontrol edemeyeceklerinden korktular. Hatırlarsanız Mursi'nin ilk eylemlerinden birisi Refah Sınır Kapısı'nı açmak olmuştu. İsrail zulmü altındaki Gazze halkını rahatlatacak olan bu adım belki de maalesef Mursi'nin sonu oldu. Bırakın tüm diğer iddiaları. Mısır'ın Mursi tarafından iyi yönetilmediği gibi lafların hiçbir anlamı yok. Sisi iktidara gelir gelmez Refah Sınır Kapısı'nı tekrar kapadı. İşte bu yüzden Sisi ne tür hukuksuzluğa imza atarsa atsın kendisi için sorun olmuyor.

Şimdi Venezuela'da aynı şey deneniyor. Amerika dünya siyasetine askeri müdahaleden kaçınıyor olmasına rağmen, darbe gibi yöntemleri hiç bırakmadı. Sorun çıkardığını düşündüğü ülkelerde yeni bir stratejiyle kendilerine yakın gruplara destek vererek ülkelerin iç siyasetlerini dizayn etme çabasına devam ediyor. Bu strateji çerçevesinde Ortadoğu'da istemedikleri tüm yönetimleri çökerttiler.

Tablonun tamamına ve sonuçlarına baktığımızda, sonuçları itibariyle “Arap Baharı” projesi tam bir Arap kıyımına ve katliamına dönüşmüştür. Bugün itibariyle bu coğrafyada hayatını kaybeden insanların sayısı 5 milyonu aşmıştır. Hala bu katliamı “Arap Baharı” olarak adlandıranlar ne yazık ki tarihe katliam destekçileri olarak geçecektir. Bu tür adlandırma artık bu katliamın mağdurlarını incitmektedir. Artık akli selim olarak durumu değerlendirip objektif bir tavır sergilemek gereği acil olarak kendini dayatmaktadır. Aksi durum katliamcıları cesaretlendirmektedir. Demokrasi ve insan haklarından yana olan tüm kesimleri bu katliamların durdurulması yönünde taraf olmaya ve çaba göstermeye çağırıyoruz.

Sonuç olarak; Artık bir katliama dönüşen Suriye’deki iç savaşın, tüm yabancı unsurların Suriye sınırları dışına çekilerek Suriye’deki sorunları Suriye asıllı tarafların görüşmeler yoluyla çözmesi için duyarlı ve etkili tüm devletlerin, kurum kuruluş ve şahsiyetlerin bu konuda duyarlılık göstermesi gerekliliği elzemdir. (SON)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mim Yavuz Binbay Arşivi