Diyarbakır Yenigün

Unutmayın sağlığınız yoksa paranız olsa ne yazar

Unutmayın sağlığınız yoksa paranız olsa ne yazar
Sevda Kaplan
Sevda Kaplan( sunucusevdakaplan@gmail.com )
30 Mart 2020 - 0:05

Sağlığınız herşeyden önemli lütfen evde zaman geçirmeye çalışın.  Dünya’yı sarıp sarmalayan bir virüstür konuşula gelen. Çok tehlikeli bir virüs. İnsan hayatına mal oluyor. Diğer yandan devletlerin kendi imkanlarına göre aldıkları hayati  önem arz eden tedbirler var. Kimisi buna uyuyor kimisi uymuyor. Türkiye’de bu noktada tedbirler aldı. Sürekli uyarılar var. Sürekli çağrılar var. Gördüğüm kadarıyla Türkiye de ki bazı şehirler insanlar bu çağrılara yanıt veriyor, bazıları ise hiç kullak asmıyor. Bu kulak asmayan şehirlerden biride Diyarbakır. Herkes dışarıda.

Hükümet sürekli evde kal diyor. Diyarbakırlılar aksine dışarı da. Çok merak ediyorum Diyarbakır neyine güveniyor? Bunca ülke tehlikenin büyüklüğünden bahsederken bölgedeki insanların bu kadar rahat davranmasını anlamak mümkün değil. Elbete rahat davranmayan da var, kendince tedbir alanlar, evinde kalanlar, temizlik kurallarına uyanların sayısıda fazla. Ancak şunu iyi anlamamız gerek, bu bir siyasi karar değil, bu hiçbir gücün, partinin işine yaramaz. Bu sizin sağlığınız için, bir kere bu amacı doğru okumak gerek, saçma sapan düşüncelerden kendinizi arındırın. Sağlığınızı önemseyin.

Diğer yandan, para hırsı var. Ölünce nereye götürücen o paraları acaba…

Bazı insanların para hırsı canlarına mal olucak. Hiçbir uyarıyı dikkate almayıp bu kırizi fırsata çevirmeye çalışanlara ne demeli. Eldiven ve maske fiyatları fahiş durum da. Bırakın eldiveni maskeyi, insani ihtiyaç olan yiyeceklerdeki artış daha çok can yakıyor. Alabilen var alamıyan var. Bunu hiç düşündünüz mü artış yaparken ? Bu konu ile ilgili yerel yönetimlerin çok sıkı denetim yapması gerek.Bu nezaketsiz ve orantısız fiyat artışı yapanları çok ciddi cezalandırmak gerek. Virüsle mücadele insani görev olmalı. Herkesin birbirine yardımcı olması gerek. Diyarbakır’da ki esnaf , vatandaş

Ev sahibi, mülk sahibi olanların birbirine anlayış göstermesi gerek. Hatta Diyarbakır’daki sivil odaların harekete geçmesi gerek, imkanı olanlar kiracılardan belli süre kira bedeli almamalı.. Bugün para kazanma hırsınızı yenin. Komşunuz yoksa sizde yoksunuz unutmayın. Sağlığınızı herşeyin üstünde tutun. Kuralları uygulayın, virüsle mücadele sadece devletlerin uygulayacağı tedbirlerle olmaz. Siz kendiniz ve sevdikleriniz için tedbir alın ve kendinizi izole edin, evde kalmaya çalışın.Bu cümleler sizi yıldırmasın, hata en yakınınızdakine siz söyleyin ve hatırlatın. Sağlık çalışanlarına yardımcı olun. Diyarbakır halkı mümkünse diğer bölge illerine örnek olucak şekilde tedbirlerini almalı. Yakın temastan uzak duralım, birbirimizi uzaktan sevelim, sevdiklerimize biz zarar vermeyelim. Bu durumdayken Temas etmemek ayıp değil, camiye gidememek günah değil. Bunu yaşlılara, okuma yazma bilmeyenlere anlatalım. Bölgenin bir diğer sıkıntısı da dili bilmemek anlamamak. Özellikle kırsal bölgelerdeki insanları Kürtçe uyarmak için, uyarı videoları hazırlamak mı, yada bir ekip oluşturup köy köy gezerek uyarmak mı gerek bilemiyorum. Ancak devletin ve yerel yönetimlerin bu tarz uyarı materyallerini bir çok dilde hazırlaması gerek. Bu bir savaş, ve biz bu savaşı yenebiliriz. Görünmeyen küçük bir mikrop, ancak çok tehlikeli , onunla savaşmak ancak Birlikte hep beraber olur..

Haydi Diyarbakır sağlıkçıların istediği kurallara uyalım hayat kurtaralım…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım