Yükselişe geçen altına yeni alternatif

Yükselişe geçen altına yeni alternatif
Altın fiyatlarının aşırı yükselişiyle imitasyon ürünlerine yöneldiklerini belirten vatandaşlar bütçelerinin artık altına yetmediğini belirterek imitasyon ürünlerine mecbur kaldıklarını belirttiler.

Neval AKYÜZ-Recep ÇALIŞKAN/YENİGÜN ÖZEL – Diyarbakır’da da altın fiyatlarının aşırı yükselmesinden kaynaklı düğün yapacak çiftlere verilen hediyelik altınlar ve kadınların olmazsa olmazı takılar için vatandaşlar yeni alternatif arayışlarına girdi. Bu anlamda imitasyon ürünler bir kurtarıcı olarak görülüyor.

‘ARTIK DÜĞÜNLERDE TAKMAK İÇİN ALIYORLAR’

Diyarbakır’da imitasyon, altın suyuna batırılmış, gümüş ve çelik ürünler satan Musap Esmer, altın fiyatlarının yükselmesiyle çelik, gümüş ve imitasyon ürünlere ilginin arttığını söyledi.

musap-altin.jpg

İnsanların artık kısıtlı bütçeleri olduğunu ve imitasyona bütçelerinin yettiğini vurgulayan Esmer, “Altın fiyatları yükselmesiyle altına rağbet azaldı. Daha çok çelik ürünlere, imitasyon altına ilgi arttı. İnsanların bütçeleri buna yetiyor çünkü altın alamıyorlar. Kimi takı olarak alıyor, kimi düğünde takmak için alıyor. Bazen kuyumcular bile gelip alıyor dükkâna vitrinine koymak için. Genel olarak durum bu şekilde. Kadınlar takı ve altınları çok seviyorlar gerçeğini alamasalar bile imitasyon alıyorlar mecbur.

Bizim islerimiz son zamanlarda daha iyi gidiyor. Daha çok satış yapıyoruz. Müşterilerimiz buradan ürün aldıktan sonra memnun kalıyor ve bunun için belli bir müşteri kitlemiz var diyebilirim. Burada bu cadde üzerinde 2,3 tane dükkân var zaten” ifadelerini kullandı.

‘DÜĞÜN YAPACAKLARA ALLAH YARDIM ETSİN’

Görkem Albayrak Kaçar ise eskisi kadar altın takı alamadığını ve imitasyon ürünlerin kullanışlı olduğunu belirtti.

dsc07792-003.jpg

İmitasyon ve çelik ürünlere yöneldiğini ifade eden Kaçar, “Altın almadığımız için imitasyon ürünlerden çeşit çeşit alıp senelerce kullanıyoruz. Yani altın biraz sıkıntılı hele ki düğün yapacak olanlar için durum daha da sıkıntılı dönem Allah yardımcıları olsun. Ülkenin durumu şu an böyle sadece altın değil bütün ürünlerde zam oluyor. Her şey böyle bütün ürünlerin fiyatında artış söz konusu.

Ne kadar her şey pahalı olsa da ne kadar paramız olmasa da kadınlar olarak güzellikten ödün vermiyoruz. Hem takı hem makyaj ürünlerini kullanıyoruz. Mesela bir bileklik 500 diyelim ama bunu beğendiğin zaman bu çok güzel bu bana çok yakışır ve bunu hemen almam lazım onun için sürekli kartlarda eksilere giriyoruz.” Dedi.

‘İMİTASYON GERÇEĞİNDEN DAHA GÜZEL’

Ayşegül Uysal, imitasyon ürünlerin çeşitli, güzel ve daha kullanışlı olduğunu ifade ederek ‘Tabi ki öncelikle günümüzde evlenen çiftlere Allah yardım etsin. İmitasyonda aslında işe yarıyor.

dsc07794-001.jpgBayanlar görünüşe aksesuara önem verdiği için imitasyonlarda bu durumları biraz kurtarıyor. Altın takıyoruz ama Mardin’de bunun gibi bir bileklik aldım, altın görünüşü yok o ayrı mesele. Şu an vitrinde görünce buraya da girip ürünleri denemek istedim. Gerçekten de altın görüntüsü olsun diye saatimin yanına koluma bileklik ve küpe almak istedim bunun için imitasyon da görüntü olarak bunu kurtarıyor. Altının yükselmesiyle imitasyona talep daha da artar çünkü kadınlar için görüntü olarak bunu fazlasıyla kurtarıyor ve insanların ihtiyacını karşıladığı için daha çok talep ediliyor. İmitasyonda rengi atmadığı sürece kullanılabiliyor. Aslında itiraf etmek gerekirse imitasyon ürünler daha güzel ve çeşitli onun için biz kadınlar kullanabiliyoruz’ açıklamalarında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum