Diyarbakır'da toplu taşıma ücretine zam sesleri

Diyarbakır'da toplu taşıma ücretine zam sesleri
Üst üste motorine gelen zamlar sonrası Diyarbakırlı minibüsçüler ulaşım ücretinin 15 liraya çıkması için talepte bulunurken, halk ise, zamlar nedeniyle her geçen gün gelir düzeylerinin düştüğünü belirterek, artık temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadıklarını aktardı.

Recep ÇALIŞKAN-Neval AKYÜZ/YENİGÜN ÖZEL - Mayıs ayından itibaren akaryakıta gelen zamların tüm ürünlerin fiyatına etkisi sürüyor. Temel gıdaya başta olmak üzere tüm ürünlere gelen zamlar halkın alım gücünü etkilerken, bir isyan da Diyarbakır’daki minibüs sürücülerinden geldi.

Motorinin litresinin 40 liraya yükselmesiyle birlikte zarar ettiklerini Yenigün’e aktaran sürücüler 10 lira olan ulaşım ücretinin 15 liraya yükselmesi için talepte bulundu. 30 yıldır bu sektörde olduğunu fakat son günlerdeki zamlar nedeniyle mesleği bırakma noktasına geldiğini belirten İhsan Yıldırım “30 senedir bu sektördeyim. Şu anda evimize ekmek götürecek durumda değiliz. Müşkül durumdayız. Aracın parça fiyatları zaten uçtu. Bir parçaya 300 lira verdiğimiz yerde şu anda 7 bin lira fiyat isteniyor. Taşıdığımız yolcu başına sadece 10 lira alıyoruz. Akşama kadar ayakta müşteri alsak bile kurtarmıyor. Trafikçiler zaten buna izin vermiyor. Şoförler ayakta yolcu aldıkları için ehliyet puanları düşüyor. Birçok arkadaşımızın ehliyetine zaten el koydular” dedi.

‘AKARYAKITA GELEN ZAM HERKESİ ETKİLİYOR’
Akaryakıta gelen zamların herkesi etkilediğini ifade eden Yıldırım, “Ayakta yolcu almak zorundayız. Çünkü bu fiyatlar ile kurtarmıyor. 10 liraya yolcu taşıyıp, 41 liraya motorin alıyoruz. Motorin zammı sadece dolmuşçuları değil, tüm vatandaşları etkiledi. Tarlada yetişen her ürün, aldığımız her şey maalesef motorin zammı ile beraber uçtu. Akaryakıt zamlarına devletin müdahale etmesi gerekiyor. Yoksa hiçbir şekilde bu ekonomi düzelmez. Geçen yıl 700 liraya doldurduğumuz depoyu bu yıl 3 bin 500 liraya anca dolduruyoruz. Kar etmek için yevmiyemizden, hat kiramızdan feragat etmek zorunda kalıyoruz. Yıllardır bu mesleğin içindeyiz çıkamıyoruz. Bundan 5 yıl önce asgari ücretin 3 katını kazanıyorduk fakat şimdi asgari ücret bile elime geçmiyor maalesef. Her şeyi devlete, yetkililere yüklüyoruz fakat halkta da maalesef fırsatçılık var. Geçen yıl 3 bin lira olan ev kiramı 7 bin liraya yükseltilmek istendi. Bu fırsatçılığın önüne geçmek gerek” diye konuştu.

‘FİYATLAR 15 LİRAYA YÜKSELEBİLİR’
Bir başka minibüs sürücüsü Fırat Saitoğlu ise, ulaşım ücretinin 15 liraya yükselmesi için çağrıda bulunarak, şunları söyledi:
“Bu ücret kurtarmıyor maalesef. Yetkililerin bunu düşünmesi gerek. Motorin fiyatlarının düşmesi gerek. En azından fiyatların 40 liranın altında olması gerek. Rayiç fiyatları zaten artmıyor maalesef bir süredir. Diyarbakır’da 10 lira ile minibüs sektörü dönmüyor. Şu anda zam konuşuluyor büyük ihtimalle ücretler 15 liraya çıkacak. Bu fiyat da kurtarmaz ama bir nebze de olsa rahatlatır bizi.”

SÜRÜCÜLER DE VATANDAŞ DA ZOR DURUMDA
Kent sakinlerinden Salih Kadir, akaryakıt zammı sonrası hem minibüsçülerin hem de vatandaşların zor durumda kaldıklarını belirterek, “Bu şekilde hem biz vatandaşlar hem de minibüs şoförleri zor durumda kalıyor. Sadece keşke minibüs fiyatlarından dert yansak fakat her şey pahalı. Benim aylık kiram 8 bin lira asgari ücretle nasıl bu kirayı verebilirim. Olan bizim gibi fakirlere oluyor. Ben şu anda çalışmıyorum. Bu tür durumlarda vatandaş seçtiği kişiler yüzünden suçludur” ifadelerinde bulundu

Süleyman Yıldırım, ülkedeki ekonomik sorunlarının bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade ederek, “Türkiye çok zengin bir ülke, fakat bu zenginliği maalesef yaşayamıyoruz zengin çok zenginleşti bizler fakirleştik. Hanede 5 kişiyiz bir misafirliğe git gel toplam 100 liramız gidiyor. İnsanlar şu an ülkeden kaçıyor bu ekonomik nedenlerden dolayı bunun suçlusu yetkililerdir. Devlet vatandaşına sahip çıksa kim yurt dışına gider? Bu saatten sonra motorin 100 lira olsa ne olacak kim ne diyebilir ki?” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.