Süryaniler, 43 yıl sonra Diyarbakır’da hasret giderdi

Süryaniler, 43 yıl sonra Diyarbakır’da hasret giderdi
1980 yılında Diyarbakır’dan göç etmek zorunda kalan Süryani Haklı ailesi 43 yıl aradan sonra memleketleri Diyarbakır’da hasret giderdi. Yenigün’e zorla göç ettirilme anlarını anlatan Hanna Haklı, “Biz Süryaniler o dönem Diyarbakır’da azınlık halindeydik rahat bir şekilde yaşayamıyorduk. O dönem çokça baskı vardı maalesef” dedi.

İlknur FİDAN-Recep ÇALIŞKAN/YENİGÜN ÖZEL - Sur ilçesinde 1980 yılında dini baskılardan dolayı Diyarbakır’ı terk eden Süryani Haklı ailesi 43 yıldır Hollanda’da yaşıyor. Dini sebeplerden ötürü dışlandıklarını ve bu sebepten dolayı Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldıklarını Yenigün’e anlatan Hanna Haklı, “Biz Süryaniler o dönem Diyarbakır’da azınlık halindeydik rahat bir şekilde yaşayamıyorduk. O dönem çokça baskı vardı maalesef. Bizler de mecburen buradan taşınmak zorunda kaldık ve Hollanda’ya taşındık. Ara sıra memleketimi ziyarete geliyorum. Bu defa ailem ile beraber buraya geldik. Özlem var tabii ki memlekete.” dedi.

DİYARBAKIR ÇOK GELİŞMİŞ
Diyarbakır’ın çok geliştiğini de ifade eden Hanna Haklı, “Çokça değişti Diyarbakır, çok gelişti. Eskiden Sur’ dan ibaretti burası fakat şimdi şehir çok büyüdü. Sur dışında Ofis semti vardı. Artık yeni yerleri her geçen gün artıyor. Diclekent, Kayapınar bölgeleri çok gelişti. Avrupa’daki şehirler gibi şu an görünce şaşırıyoruz bizlerde. Göç ettiğimizden bu yana kız kardeşim ilk kez Diyarbakır’a geldi” diye konuştu.

‘MAHALLEMİ GÖRDÜM ESKİ ANILARIMIZ AKLIMA GELDİ’
Göç ettiklerinde çocuk yaşta olduğunu anlatan Betül Haklı ise, uzun yıllardan sonra Diyarbakır’ı görmenin heyecanını yaşadığını aktardı. Haklı, “Küçükken memleketten ayrılmak zorunda kaldık maalesef. Bir türlü memleketimi ziyaret etme fırsatım olmadı. Maalesef yaşanılan baskı bizi memleketimizden uzaklaştırdı. Geldiğimiz gün memleketimi tanıyamadım. Şu an çok mutluyum, küçükken oturduğumuz evi, mahallemi gördüm eski anılarımız aklıma geldi. Ağabeyim bazen geliyordu fakat ben gittiğimizden beridir ilk kez geldim. Burayı görünce annemi, babamı görmüş gibi oldum. Onlar rahmetli oldu. Kardeşlerimle yurt dışında memleket hasreti çekerek büyüdük. Keşke daha önce burayı ziyarete gelebilseydim fakat bundan sonra daha sık geleceğim. Çok beğendim ilerleyen zamanlarda ailem ile birlikte de buraya gelmeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.