“Petrol çıkan illere petrolden pay verilsin”

“Petrol çıkan illere petrolden pay verilsin”
Petrol çıkarılan illere gelirden pay verilmesi TBMM Genel Kurulu'nda gündeme getirildi. Maden Kanun’unda yer alan hakkın Petrol Kanunu’nda olmadığı

Sabri GÜZELGÜN/YENİGÜN HABER – 2014 yılında BDP'den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Gültan Kışanak, bölgede çıkarılan petrolden il belediyelerine pay verilmesi gerektiğini söylemiş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise bunun mümkün olmadığını ifade etmişti.
Dönemin HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’dan gelmişti. Ata, Meclis’e verdiği kanun teklifiyle, bölge illerinde çıkarılan petrolden o illerin yerel yönetimlerinin de pay almasını talep etti. Kanun teklifinin gerekçe bölümünde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) küçültüldüğüne dikkat çeken Ata, Türkiye’deki petrol ihtiyacının beşte birinin Batman’dan sağlandığını ve Batman’da çıkarılan petrolden il yönetimine de pay verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ata, petrolün üretildiği yerdeki yerel yönetime, gelirin yarısının verilmesini kanun teklifinde talep etti.

NASIROĞLU DA PETROLDEN PAY İSTEDİ
Benzer bir teklif AK Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’ndan geldi. TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmelerinde söz alan Nasıroğlu, Batman’ın cumhuriyetin kuruluşundan kısa bir süre sonra gerçekleştirilen petrol arama ve üretim faaliyetlerinin olumlu sonuçlandığı yerlerin başında geldiğini söyledi.
Batman’ın Türkiye petrol tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğuna işaret eden Nasıroğlu “Batman'da toplam 37 petrol ruhsatı bulunmaktadır. Günümüze kadar 1.396 kuyudan toplam 2 milyon 350 bin metre sondaj çalışması yapılmıştır. Ham petrol üretiminde de Batman yüzde 26’yla Türkiye'nin önemli bir petrol üretim merkezidir. Maden Kanunu’na göre çıkarılan madenin ocak başındaki fiyatının yüzde 4’ü devlet hakkı olarak ayrılmaktadır. Devlet hakkının yarısı ise madenin çıkarıldığı ilin özel idaresine aktarılmaktadır. Türk Petrol Kanunu’nda ise devlet hakkıyla ilgili petrolün çıkarıldığı ile herhangi bir pay ayrılmadığı görülmektedir. Aynı şekilde Türk Petrol Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle devlet hakkı gelirinin bir kısmının aynı Maden Kanunu’nda olduğu gibi petrolün çıkarıldığı ile verilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.