Partinin politikaları da değişmeli

Partinin politikaları da değişmeli
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Merkez Yürütme Kurulu yaptığı toplantıda partinin isminin Demokratik Halklar Partisi olarak değiştirilmesini Yenigün’e değerlendiren Diyarbakırlılar, partinin politikasının da değişmesi gerektiğini ifade ettiler.

Recep ÇALIŞKAN-Neval AKYÜZ/YENİGÜN ÖZEL - Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu yaptığı son toplantıda partinin isminin Demokratik Halklar Partisi olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı. 15 Ekim’de yapılacak kongrede isim değişikliğinin yapılacağı kararlaştırıldı. Yeşil Sol Parti’nin isim değişikliğini Yenigün’e değerlendiren Diyarbakırlılar, partinin son zamanlarda yürüttüğü politikalarında değişmesi gerektiğini belirttiler. İsim değişikliği ile partinin de politikalarında değişmesi gerektiğini belirten kent sakinlerinden Ahmet Yılmaz, “İsim değişikliğinin ardından partinin vereceği mesajlar çok önemli gelecekle ilgili çözüm önerileri olmalı. Kürt halkının oyları ile şu an meclisteler fakat son zamanlarda politikalarını beğenmiyorum. Kürtler için anadilde eğitimi savunmaları gerek. Yerel seçimler öncesi partinin vereceği mesajların Kürtleri ilgilendirmesi gerek. Halkın istediği tanınan liderlerin aday olması gerek. Ciddi bir mesaj verilmez ise ben desteklemeyeceğim” dedi.

‘PARTİDE BİRÇOK ŞEY DEĞİŞMELİ’
Yeşil Sol Parti’nin isim değişikliği ile beraber yerel seçimlere daha iyi hazırlanması gerektiğini ifade eden Salih Kaya ise, “Partide birçok şey değişmeli. Mesela genel seçimlerde Diyarbakırlı hiçbir aday çıkmadı hiçbirini tanımıyorum ve partinin kendisini yenilemesi gerek. Yerel seçimlerde düzgün bir aday çıkmalı. Kürtleri tanıyan bilen kişilerin partinin başına geçmeli. Vekillerin çoğunu tanımıyoruz. Partinin bunu bilip, ona göre hareket etmesi gerek” ifadelerinde bulundu.

‘İTTİFAK DÖNEMİNİN BİTMESİ GEREK’
İsim değişikliği sonrası hiçbir şekilde hiçbir partiyle ittifak yapmaması gerektiğini belirten Abdullah Yılmaz şunları söyledi:
“Yeşil Sol Parti’nin politikalarından memnunuz fakat biraz daha eleştiriye açık olmalı. Adayların iyi düşünülmesi gerek. Yeşil Sol Parti tek başına seçimlere girmelidir. İttifaklara ortak olmamalı bu yanlışı yaptı ve genel seçimlerde kaybeden taraf oldular. CHP’nin yaptığı yanlışa maalesef genel seçimlerde Yeşil Sol Parti’de düştü. Biz partinin dediğini yaptık fakat olmadı. Yerel Seçimlerde ittifakın olmaması gerek kendi adayımızı çıkarmamız ve düzgün bir adayla seçime girmesi gerekiyor.”

‘PARTİNİN GÜÇLÜ GÖZÜKMESİ ŞART’
Yeşil Sol Parti’nin yani Demokratik Halklar Partisinin isim değişikliği ile beraber özüne dönmesi gerektiğini ifade eden İhsan Yıldırım, “İsim değişikliği ile beraber partinin özüne, çıkış noktasına geri dönmesi gerek. Genel seçimlerde gözüktü ki ortak bir parti ile hareket etmemesi lazım. Kendin, seçmenine güvenmesi ve kendi ayakları üstünde durması gerekiyor partinin. Karşısındaki iktidar çok güçlü bir iktidar bu güce karşı partinin mukavemet geliştirmesi şart. Biz onlara inanıyoruz. Yerel seçimlerde biz oyumuzu verelim yine. İnsanlar maalesef doğal olarak kayyımdan korkuyor fakat tarafımız bence net olmalı ve sandıkta oyumuzu vermeliyiz. İsim değişikliği ile beraber özüne dönüş olur umarım her şeyin hayırlısı olsun” açıklamalarında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.