Mülakat değil, liyakat!

Mülakat değil, liyakat!
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in öğretmen atamalarında “KPSS’nin yüzde 50, mülakatın yüzde 50 etki edecek” ifadesine Eğitim- Sen ve öğretmen adaylarından tepki geldi. Mülakatların kaldırılması gerektiğini belirten Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Zülküf Güneş, “Mülakatın değil, liyakatin esas alınması gerek” dedi.

İlknur FİDAN-Recep ÇALIŞKAN/YENİGÜN ÖZEL - Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in önceki günlerde açıkladığı “Öğretmen adaylarına 45 dakika mülakata tabi tutacağız” açıklamalarına tepkiler sürerken Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Zülküf Güneş mülakatların geri getirilmesine tepki gösterdi. Yenigün’e konuşan Güneş, “Biz Eğitim-Sen olarak bu sistemi kabul etmiyoruz. Mülakatın olduğu yerde hiçbir zaman hakkaniyet oluşmaz ve ciddi anlamda hukuksuzluklar ortaya çıkar. Bizler mülakatın değil, liyakatin esas alınmasını istiyoruz. Mülakat sisteminde hiçbir şekilde geçerli ve güvenli olmapyan bu sistemin eğitim emekçilerini zorladığı bellidir.” ifadelerinde bulundu.

“BU SİSTEMİ KABUL EDEMEYİZ”
Getirilmeye çalışılan mülakat sistemini kabul etmeyeceklerini belirten Güneş,“Bu mülakat sistemi ile öğretmenlerin hiçbir şekilde yeterliliklerini belirlenemez. Zaten bu işin eğitimini alan, eğitim fakültelerinden mezun olan son yıllarını stajla geçiren öğretmen arkadaşlarımızın alanlarında kendilerini yeterince yetiştiklerine inanıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na düşen görev, ataması yapılmayan tüm öğretmenlerin, atamasına ilişkin bir proje ortaya koymasıdır ve eğitim emekçilerinin kendi gelişimlerini destekleyecek bir süreç yürütmesidir. Ancak mülakat uygulaması kesinlikle mağduriyet yaratacağını ve burada komisyonun kişilerin giyimine, saçına, sakalına göre tutum takınacaklarını geçmiş yıllarda gördük. Yeni dönemde de bu tarz olayların yaşanmaması için kesinlikle mülakat uygulamasına karşıyız. Böyle bir uygulama oluşması halinde hem bunu örgütsel gücümüzden fiili meşru mücadele gücümüzü kullanarak alanda faaliyetlerimizi yürüteceğiz ve yargıya başvurarak bunun iptaline yönelik çalışmalar başlatacağız” dedi.

‘TORPİLİN YENİ ADI MÜLAKAT OLDU’
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e bir tepkide öğretmen adaylarından geldi. Tarih öğretmenliği bölümünden mezun olan ve mülakatlara katılacağı için isimi açıklamak istemeyen öğretmen adayı ise “4 sene boyunca öğretmenlik eğitimi aldım. Deliler gibi son sene KPSS’ye hazırlandım fakat mülakat ile elimiz kolumuz maalesef bağlı kalıyor. Eğitim almamıza rağmen, KPSS’den de iyi puan almama rağmen atanamıyoruz. Benim gibi çok arkadaşım maalesef bu durumda. O kadar öğretmen boşta fakat hala üniversite açıp eğitim fakültesi kuruyorlar. Eğer atanmayacaksak bu kadar fakülte neden kuruluyor? Ben mülakata girince, torpilim yok diye defalarca elendim. Dayın yoksa mülakata boşa giriyormuşuz gibi geliyor bana” diye konuştu.

‘EMEKLERİMİZE YAZIK’
Okul öncesi öğretmenliğini bitiren bir başka öğretmen adayı ise, mülakat sisteminin kabul edilir bir yanının olmadığını belirterek, şunları söyledi:
“Sürekli önümüze engeller çıkıyor ders çalışmak yüksek puan almakta yetmiyor maalesef. Keşke üniversite okumasaydık diyor insan bu durumda. En azından ticarete atılır oradan para kazanırdık şimdi ise mülakat ve atanamama yüzünden öğretmenler garson, inşaat işçisi olarak çalışıyor. Emeklerimize yazık. Bu durumda bu kadar atanamayan öğretmenlerin ahı var. Milli Eğitim Bakanı acilen mülakat sistemini kaldırmalı.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.