Mahkeme kararı olmadan evler yıkılacak

Mahkeme kararı olmadan evler yıkılacak
Diyarbakır merkez Yenişehir’e ilçesine bağlı Fabrika Mahallesi’nde bazı evlerle ilgili yıkım kararı alındı. Mahalle sakinleri, Yenişehir Belediyesi ile hukuki süreçlerinin devam ettiğini belirterek, mahkeme kararı olmadan evlerinin yıkılmak istendiğini belirterek, karara tepki olarak 31 Ağustos Perşembe günü eylem düzenleyeceklerini aktardı.

Neval AKYÜZ-Recep ÇALIŞKAN/YENİGÜN ÖZEL - Yenişehir Belediyesi’nce Fabrika Mahallesi’nde yol çalışması kapsamında 20 konutun yıkılmasına karar verildi. Bu kapsamda ev sahipleri kendilerine ödenen miktarı az bulunca, olay yargıya taşındı. Yenişehir Belediyesi ile mahalleliler arasında hukuki süreç devam ederken, evlerin 31 Ağustos Perşembe günü yıkılacağı belirtildi. Evlerini yıktırmak istemeyen mahalle sakinleri yıkıma karşı duracaklarını ve bu amaçla eylem düzenleyeceklerini ifade etti. Yenigün’e konuşan mahalle sakinlerinden Tekin Koyun “Biz mağduruz burada. Karşımızda muhatap yok. 3 trilyonluk eve 400 bin gibi komik bir rakam vermişler. Belediye’ye, gidiyoruz muhatap yok. Yargıya başvuruyoruz aynı şekilde. Bütün kapılar kapanıyor yüzümüze, biz yolun açılmasına karşı değiliz ama hakkımızı istiyoruz. Yolun tamamı açılmıyor, yolun 500 metresi açılabiliyor ve yol üzerinde 20 hane bulunuyor. Bu millet nereye gidecek. Altını çiziyorum mağduruz ve karşımızda muhatap yok. Bir buçuk yıldır mahkemeliğiz ve bu bir buçuk yıl içerisinde 3 günde bir sürekli zabıta polis gelip bize çıkın diyor. Bıktırma politikası uyguluyorlar. Akşamları elektriğimizi, suyumuzu kesiyorlar, sırf çıkalım diye. Elimizde hiçbir şey yok, mecbur direneceğiz. Başka çaremiz yok. Evlerimiz tapulu olmasına rağmen muhatap bulamadığımız uzlaşma sağlanamıyor” dedi.

‘YIKIM KARARININ KARŞISINDAYIZ’
Yetkili firmanın yıkım kararı için mahalleye geleceğini ifade eden Koyun “Mahkeme süreci devam etmesine rağmen evi yıkmaya gelecekler. 12 Eylül’de mahkeme olacak. Avukatlarımız aktardığı ise zorbalık yaptıklarını ve bunun için mücadele edeceklerini dile getiriyorlar, direneceğiz, kendimizi eve kilitleyeceğiz, gerekirse öldürsünler bizi buna izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘O PARAYLA AHIR BİLE ALAMAYIZ’
Mahalle sakinlerinden Emin yaprak ise, “Neredeyse 30 yıldır burada oturuyorum evim tapulu malım. Bu evi yıkarlarsa nerede oturacağız? 4 aile ile aynı evde kalıyorum mağdur olmak istemiyorum. Belediye’nin vatandaşı düşünmesi gerekiyor. 2 katlı evime çok az bir miktar teklif ediyorlar. Diyarbakır’da kiralar bile 10 binden az değil. Verilmek istenen para ile ahır bile alamayız” şeklinde konuştu.

‘GEREKİRSE BURADA ÖLÜRÜZ’
Bir diğer mahalleli Aziz Yaprak da yıkıma karşı duracaklarını belirterek, şunları söyledi:
“Bize başka bir eve çıkabilecek kadar versinler ya da başka bir yol bulsunlar, çıkarız. Ya da biz çıkmıyoruz gerekirse burada ölürüz. Yıkım için gelenler de bizi haklı buluyor ama ellerinden bir şey gelmediklerini söylüyorlar. Biz karşımızda muhatap istiyoruz. Ben de çıkmak istiyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.