Karma eğitime dokunulamaz

Karma eğitime dokunulamaz
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir’ açıklamalarına tepkiler sürüyor.

Recep ÇALIŞKAN-İlknur FİDAN/YENİGÜN ÖZEL - Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının gündeme getirdiği karma eğitimin kaldırılması tartışmasına Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in verdiği destek tepkilere neden oldu. Bakan Tekin’in Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir” açıklamasını Yenigün’e değerlendiren Diyarbakırlılar, karma eğitime dokunulamaz mesajını verdi. Öğrenci olduğunu ve kız ile erkeklerin ayrılmamasını gerektiğini anlatan Hevra Tapancı, “Okul okuyoruz ve bizler böyle bir şeyin olmasını istemiyoruz. Maalesef dinle eğitimi karıştırıyorlar. Sonuç olarak dünyada kız erkek eşit sayıda bunun okullarda da aynı şekilde olması gerekirken böyle düşünceleri anlayamıyorum. Okulda biz erkek arkadaşlarımıza onlar da bizlere yardımcı oluyor ve birbirimizin eksikliklerini böylece tamamlıyoruz. Farklı bir şekilde düşünmemek gerekir. Gelişmiş ülkelerde böyle şeyleri duymuyoruz. Fakat bizde bu konular sürekli gündemde. Karma eğitimi bitirmek gibi bir düşünce eğitime vurulacak en büyük darbelerden biridir” dedi.

‘BU TÜR DÜŞÜNCELER ÇOK YANLIŞ’
Bu tür düşüncelerin yanlış olduğunu belirten Necip Turgay isimli vatandaş ise, “Kız ve erkeklerin eğitimi de tıpkı hayattaki gibi eşit olmalı. Bu eşitlik kadını içeriye tıkamakla olmaz. Maalesef kadın cinayetleri ülkemizde çok sık yaşanıyor. Okullarda buna göre derslerin verilmesi gerekirken bu düşünceler çok saçma. Kadınlar ve erkekler eşit olmalı. Kadının gülüşü bizi yaşama bağlıyor. Kadına özgürlük verilmeli. Fakat bu düşünceler yanlış. Kadını güzelleştirmek demek hayatı güzelleştirmektir” diye konuştu.

‘ERKEKLER VE KIZLAR BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR’
Eğitimin kalitesinin tartışılması gerektiği bir dönemde karma eğitiminin kaldırılması gündeme gelmesinin anlamsız olduğunu aktaran Aysel Akar, “Bence bu düşünce çok saçma. Kız ve erkek fark etmez. Sonuçta erkek ve kızlar birbirini tamamlıyor ve birbirlerine yardımcı oluyorlar. Böyle bir şeye gerek bile yok. Kızım okul okuyor ve erkek arkadaşları var. Böyle geri kafalılık olmaması gerekiyor. Kadınlar hep toplum tarafından maalesef dışlanıyor. Böyle şeylerin düşünülmemesi bile gerekirken maalesef gündem oluyor. Ben bu tür saçmalıkların olmaması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘BU TÜR DÜŞÜNCELER GERİ KAFALILIK’
Kızlar ve erkeklerin ayrı ayrı okumasının hiçbir iyi yanının olmadığını belirten Ela Çevik de şunları söyledi:
“Bazı okullarda kızlar ayrı erkekler ayrı ve orada daha çok sıkıntılar oluyor. Kızlar ve erkekler iç içe olduğunda daha çok birbirini törpülüyorlar. Ben de okul okuyan biriyim ve erkekler ile birbirimizi tamamlıyoruz diye düşünüyorum. Kızlar erkeklerden, erkeklerde kızlardan çekindikleri için daha az sıkıntılar oluyor. Ben bu şekilde düşünüyorum, diğer türlü düşünenlere anlam veremiyorum. Geri kafalılık olduğunu ve bu yüzden saçma düşünceler olduğunu düşünüyorum. Bugün gündemin daha başka olması gerekirken maalesef bu düşünceler ile gündem meşgul oluyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum