Gençleri bu zehirden kurtaralım

Gençleri bu zehirden kurtaralım
Diyarbakır’da uyuşturucuyla mücadelede merkez Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi sakinleri dernekleşme kararı aldı. Kentte uyuşturucunun önüne geçilmesi gerektiğini belirten Peyas Mahalle Muhtarı Mehmet Çoban, Yenigün’e yaptığı açıklamada, dernekleşmedeki amaçlarının uyuşturucunun önüne geçmek olduğu ifade ederek, “Gençleri bu bataklıktan kurtarmalıyız” dedi.

Recep ÇALIŞKAN-İlknur FİDAN/YENİGÜN ÖZEL - Diyarbakır Barosu’nun 15 Eylül’de açıkladığı “Madde Kullanımıyla Mücadele” raporunda kentte madde kullanımı küçük çocuklarda yüzde 100 artış yaşandığına dikkat çekilmişti. Merkez Kayapınar İlçesi’ndeki Peyas Mahallesi sakinleri, Diyarbakır’ın en önemi sorunu olan uyuşturucuyla mücadele etmek dernek kurma kararı aldı. Uyuşturucuyla mücadele önceki gün Yeşilay ve Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi, psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanları, sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri ve mahalle sakinlerinin katılımıyla toplantı düzenlendi. Toplantıda, uyuşturucuyla mücadele kapsamında kentte farkındalık çalışma yapılacağı ve kamuoyuna da duyarlılık çağrısı yapıldı.

‘MAHALLE OLARAK BU ZEHRİN ÖNÜNE GEÇMEYELİZ’
Diyarbakır’da artan uyuşturucu kullanımı sonrası Peyas Mahallesi olarak bir dernek kurmak istediklerini belirten muhtar Mehmet Çoban, Yenigün’e yaptığı değerlendirmede, “Yeşilay'dan bazı temsilcilerinden bulunduğu bir toplantı yaptık. Verimli bir toplantı oldu. Mahalle olarak bunun önüne geçmeliyiz. Bizim mahallemizde hemen muhtarlığın olduğu yerin yanındaki parkta geceleri kimse oturamıyor. Buradaki gençlerin çoğu uyuşturucu kullanıyor maalesef. İçimiz yanıyor. Ben vicdan azabı çekiyorum muhtar olarak. Toplantıya doktorlar, öğretmenler de katıldı. Doktorlarımız da toplantı da gençlere tavsiyelerde bulundu. Halkımız da bu derneğe destek veriyor. Tabi kolluk kuvvetleri mücadele ediyor fakat bu mücadele tam anlamıyla bir netice vermiyor maalesef. Uyuşturucu kullananların yaşı maalesef 11- 12 yaşa kadar indi. Çocuklarımıza yazık aileler perişan halde ailelerimizin durumunu görünce bizlerde üzülüyoruz” diye konuştu.

‘İKNA KOMİSYONU KURACAĞIZ’
Dernek olarak uyuşturucuyla mücadele kapsamında ikna komisyonlarının kurulacağını söyleyen muhtar Çoban "Bu kampanyada bir dernek kuracağız bu derneği Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’nun talimatları ile kuracağız. Dernekte, imam, öğretmen savcı gibi meslek grupları da olacak. Bu dernek ile uyuşturucu kullananlarla ilgili ikna komisyonu kuracağız. Biz bu gençleri kaybetmek, zehirlenmelerine göz yummak istemiyoruz. Diyarbakır’da maalesef bu sorun son zamanlarda çok arttı. Bu zehri kentimizden atmamız gerek" dedi.

‘UYUŞTURUCU SORUNU BİTMEDEN DİYARBAKIR’DA KİMSE RAHAT EDEMEZ
Yeşilay ile beraber bu dernekte uyuşturucu ile mücadele edeceklerini belirten muhtar Çoban, şunları söyledi:
"İş insanları da görüşeceğiz. Uyuşturucu kullanımını bırakan gençlerin iş bulma konusunda devletin yardımı var zaten. Halk ve kolluk kuvvetleri birlik olmazsa kuracağımız derneğinde bir anlamı olmaz. Bu nedenle destek vermeliyiz birbirimize. Ben bütün Diyarbakır halkına sesleniyorum, bu şehre sahip çıkalım. Siyasi, ideolojik görüş ayrımı gözetmeksizin uyuşturucu konusunda birlik olalım. Uyuşturucu bitmeyene kadar bu şehir rahat etmez. Gençler bu zehri bıraksın, gençlere iş imkanı verelim ki gençleri tekrar kazanalım."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.