Fuzuli Dilekçe gerekçesiyle sürgün edilmişti

Fuzuli Dilekçe gerekçesiyle sürgün edilmişti
Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi SES temsilcisinin “Fuzuli dilekçe” verme gerekçesiyle sürgün edildiği dava sonuçlandı.

İLKNUR FİDAN/YENİGÜN HABER - Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Sağlık Emekçiler Sendikası (SES) işyeri temsilcisi Serdar Büyükdeniz, Temmuz ayında “Fuzuli dilekçe” verme gerekçesiyle başka bir hastaneye sürgün edildi.
Büyükdeniz'in o günden beri başlattığı hukuk mücadelesi sonuçlandı. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararıyla Büyükdeniz, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne geri döndü.
Büyukdeniz'i ziyaret eden SES Diyarbakır Şubesi, sosyal medya hesabı X'de yaptığı paylaşımda, "Bu fuzuli ve keyfi kararlarınıza karşı mücadele etmeye ve kazanmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
NE OLMUŞTU?
SES Diyarbakır İşyeri Temsilcisi Serdar Büyükdeniz, çalıştığı Diyarbakır Çocuk Hastanesi’nde yaşandığıni belirttiği usulsüzlükleri hastanenin idaresine bildirmesi üzerine Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sürgün edilmişti.
Büyükdeniz, idareye bildirdiği dilekçelerde, yoğun bakımda görevli olmadığı halde bazı çalışanların görevli gibi gösterildiği, bazı kişilerin nöbet tutmadıkları halde nöbet ücreti aldığını, bazı ihalelerin usulsüz yapıldığını, ilaçların çöpe atıldığını ve sağlıkçılara dönük mobbing uygulandığını aktardı. Büyükdeniz, her usulsüzlüğe dair ayrı ayrı dilekçeler idareye verdi. Ancak dilekçelere rağmen usulsüzlüklere dair adım atılmadı. Büyükdeniz, bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulundu. Sağlık Bakanlığı, iddialara dair müfettiş görevlendirdi.
'FUZULİ DİLEKÇE' İKAZI
Müfettişler tarafından hazırlanan raporlarda iddiaların doğru olduğuna dair verilere ulaşıldığı öğrenildi. Müfettiş görevlendirilmesi sonrası hastane idaresi, 18 Temmuz'da Büyükdeniz’i "fuzuli dilekçe yazmaktan" ikaz etti. Diyarbakır Çocuk Hastanesi Personel Hizmetleri Başkanı Dr. İhsan Esmer tarafından gönderilen ikaz yazısında şu ifadeler yer aldı: “(...) ‘Hastane idaresine fuzuli birçok dilekçe ve tutanak yazdığınız, dilekçenin bir hak olduğu ancak bunu suiistimal etmenizden dolayı yazılı olarak ikaz edilmeniz’ uygun görülmüştür." Yapılan ikazın ardından Büyükdeniz, bugün Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne görevlendirildi.
'BÜYÜKDENİZ ÖLÜMDEN DÖNDÜ'
Konuya dair düzenlenen basın açıklamasında konuşan SES Diyarbakır Şube Başkanı Şiyar Güldiken, şunları söylemişti:
“Serdar Büyükdeniz, hastanenin asansörünün yere çakılmasından dolayı ölümden döndü. Yenişehir Belediyesi'ne haber verildi. 60 gün içinde yapılması gereken tamirat yapılmadı. Hastanenin işyeri sağlığı ve güvenliği biriminde yer alan arkadaşımızın bunu bildirmesi görevidir. Ayrıca hastanede usulsüz ihale, ilaçların çöpe atılması, mobbing, nöbet tutmadığı, yoğun bakımda görevli olmadığı halde bunların ücretlerini alanları dilekçe ile bildirmesi sorumluluğunun gereğidir. İdare bunlarla uğraşacağına, arkadaşımızla uğraşıyor. Dilekçe bir haktır. Fuzuli, gereksiz dilekçe yazmak diye bir şey yok. Aynı ve ayrı konularda yazılan dilekçelere ısrarla cevap verilmemişse, birden çok dilekçe de yazılabilir. Bu arkadaşımız aynı zamanda işyeri sağlığı ve güvenliği birimindedir. Daha iyi hizmet çıksın diye uğraşıyor. Ama bunlar alışmış rahatlarına. İtiraz eden, usulsüzlükleri anlatandan kurtulmak istiyorlar. Büyükdeniz’in görev yerine geri dönmesi için hukuki olarak süreci takip edecek, işyerinde de bunun mücadelesini vereceğiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.