Fırsatçılara kim dur diyecek?

Fırsatçılara kim dur diyecek?
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Diyarbakır’da fahiş bir şekilde artan kira fiyatları dur durak bilmiyor. Kış aylarının yaklaşması ile beraber birçok vatandaş hala kiralık ev bulamazken konut sayısının yetersizliği de vatandaşı zorluyor.

Recep ÇALIŞKAN/YENİGÜN ÖZEL - Pandemi ve Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye genelinde fahiş kira artışı gündemdeki yerini koruyor. Devletin aldığı tedbirler ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çağrılar yerini bulmazken, yaklaşan kış ayında kiraların daha da artacağı öngörülüyor. Diyarbakır’da durmak bilmeyen kira artışı vatandaşları zor durumda bırakmaya devam ediyor. Geçen yıl 4 bin lira istenen konutlara bu yıl 15 bin liraya yükselmesi beraberinde birçok sorunu oluşturdu. Gayrimenkul İşletme Sahibi ve Hukukçu Enes Akdemir fiyatların geçen yıla oranlar kira fiyatlarının 3 kat arttığını ifade ederek, “Kahramanmaraş merkezli iki depremi aynı gün içinde yaşayan Diyarbakır maalesef yıkımdan etkilendi ve konut krizi ortaya çıktı. Şu an konut ihtiyacı olması fiyatların artmasına en büyük neden olarak gösterilebilir. Geçen yıl bu dönem ile bu dönem arasında yaklaşık 3 kat bir fark var. Yüzde 200 ile yüzde 400 arttığını görüyoruz tabii bu üzücü bir durum ve aileler bunu karşılayamıyor. Ayrıca TOKİ’nin yapacağı konutların henüz bitirilmemiş olması da vatandaşları maalesef mağdur etmeye devam ediyor” dedi.

‘BELEDİYELER KİRA TESPİT KOMİSYONU KURMALI’
Konut sahiplerinin empati yapması gerektiğini belirten Akdemir, “Özellikle konut sahiplerine seslenmek istiyorum, fiyatları yükselttikleri zaman vicdanlı bir şekilde yükseltilmesi gerek. Tabii ki mülklerinin değerinin olduğunu biliyoruz, fakat piyasayı etkileyecek fiyat artışının yapılmamasını istiyoruz. Empati yapmaları gerek konut sahiplerinin. Bu depremde onlar da mağdur olabilirdi. Yasaya uygun bir şekilde fiyatları güncelleyin ve her belediye bünyesinde kira tespit komisyonlarının kurulması gerek. Vatandaşın kiraya ezilmemesi gerek” diye konuştu.

‘KONUT SAYISI AZALINCA FİYATLAR ARTTI’
Pandemi döneminden bu yana konut sayısında azalma ve fiyatlarda yükseliş olduğunu belirten Akdemir deprem ile beraber, Diyarbakır’da konut sorunun arttığını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye genelinde pandemi sürecinden beridir genel manada konutlarda ciddi bir artış söz konusu. Tabii ki sadece kira artışı değil daire satışlarında da bu fiyat yükseldi. Daire fiyatlarının artmasının ardından insanlar artık konut bulamaz hale geldiler. Konut alamamanın birçok sebebi var. Örneğin piyasalardaki dalgalanma, bankaların verdiği kredilerde daralma vatandaşların konut alamamasına neden oldu. Bu nedenle kiralık gayrimenkullere yoğunlaştı insanlar fakat talep fazla olunca kiralık evlerin fiyatı da arttı. Maalesef konut sayısı azalınca da fiyatlar arttı.”

‘EV SAHİPLERİ UTANMALI’
Kiracı olmamasına rağmen fiyatlardan şikayetçi olduğunu belirten kent sakinlerinden İsmail Çelik, “Deprem sonrası fiyatlar arttı. İnsanlar geçinemiyorken fiyatlar 3 kat arttı. Bu, gerçekten çok ayıp. Ev sahipleri bu durumdan utanmalı. İnsanlara yardım etmesi gerekirken, bir darbede maalesef ev sahiplerinden geliyor. Diyarbakır’da şu an 10 bin liranın altında ev yok. Geçen hafta Ankara’daydım emin olun Ankara’da bile bu kadar artmadı fiyatlar. Ülkenin başkentinde kiralık ev varken, burada ev bulamıyor insanlar. Devletin bu işe bir çözüm bulması gerekiyor” dedi.

‘MAAŞIN HEPSİ KİRAYA GİDİYOR’
Kiralık ev fiyatlarının asgari ücretin üstünde olduğunu belirten Yusuf Tuncay, “İnsanlar bu kadar zor durumdayken bu fahiş fiyatlar bir türlü durmuyor. Asgari ücret alan biri nasıl geçinsin? Devletin bu duruma bir an önce el atması gerek. Depremin üstünden 9 ay geçti, fakat hala insanlar dışarıda, kış geliyor. Bu kadar insan nereye gidecek? Yetkililer, bu durumu düzeltemezse vatandaş çok zor bir kış geçirecek. Maalesef gündem bu. Çocuklar konteynerda, çadırda daha ne kadar kalabilir ki? Umarım bu fiyatlara bir çeki düzen verilir” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.