Diyarbakırlılar: Kış değil, hayat pahalılığı üşütecek

Diyarbakır’da havaların soğumasıyla beraber halk, artan hayat pahalılığı ve zam yağmurları nedeniyle doğal gazı yakamayacak, ısınamayacak duruma geldi. Isınmak için farklı yollara başvuracaklarını anlatan kent sakinleri, “Kış değil, hayat pahalılığı bizi üşütecek” dedi.

Diyarbakırlılar: Kış değil, hayat pahalılığı üşütecek

Recep ÇALIŞKAN-Neval AKYÜZ/YENİGÜN ÖZEL – Diyarbakır’da kış mevsiminin etkili olmasıyla birlikte doğal gaz da açılmaya başlandı. Nisan ayından bu yana yakılmayan kombiler ve petekler onarımdan geçerken, vatandaş şimdiden gelecek faturaları dert etmeye başladı. Halk, bu yılki zam yağmurları ve hayat pahalılığı nedeniyle doğal gaz kullanımında tereddüt yaşayacaklarını aktardı. Yenigün’e konuşan kent sakinleri, Kış değil, hayat pahalılığı bizi üşütecek” dedi. Emekli olduğunu ve bu yüzden gelecek faturalardan korktuğunu belirten Sabit Haliloğulları, bu kışın zorlu geçeceğini söyledi. Fahiş fiyatların özellikle emeklileri etkilediğini söyleyen Haliloğullar, “Yükselmeyen bir şeyin fiyatı var mı? Bana bunu söyleyin. Enflasyon almış başını gidiyor. Emeklinin maaşı aynı. 7 bin 500 lirayla geçim mi olur? Pazara gidiyoruz bir şey alamıyoruz. Bu sene ısınmak için kendimizi yakacağız herhalde. Doğal gaza ulaşmak mümkün değil bu şekilde. Seçime yakın petrol bulunuyor, uzaya gidiyoruz, şeritli yol yapıyoruz. Bunlar seçime yakın verilen vaatler sadece ve vaat olarak kalıyor. Şu anki sistem yalan üzerine kurulmuş. Bu kış çok zor olacak. Belki insanlar donarak ölecek. Çünkü doğal gaza ulaşılmıyor. Vatandaş doğal gaz faturalarının altından kalkamıyor. Bağlar’da gecekondu semtinde kiralar 3-4 bin dolayında. Elektrik faturası en 500 liraya geliyor. İnsanlar ne yiyecek ne içecek? Vatandaşlar çocukları için nasıl masraf yapacak. Bazı insanlar çocuğunu okula gönderirken cebine para koyamıyor. Bu ay 1000 üzerinde fatura geleceğini düşünüyorum. Bir emekli olarak bizi çok zorluyor. Bir emekliyi nasıl zorlamasın. Artık geçinme değil de ölmemek için yaşıyoruz. Geçinmeyi bıraktık artık ölmemek için yaşıyoruz. Kimse yalan söylemesin, bugünü yarını çıkarmak için yaşıyoruz. Biz daha kötü olacağını tahmin ediyoruz. Ekonominin de düzeleceğine inanmıyoruz. Fabrikalar ülkeden çekiliyor. Bunlar hep giden işyerleri binlerce insanın çalıştığı yerler. Ne olacak bu memleketin hali? Uçuyoruz diyorlar, nereye uçuyoruz? Bence uçuruma uçuyoruz” dedi.

‘BEN BU KIŞ ANCA KENDİMİ YAKARIM’
Bu kışın çok sert geçeceğini belirten Hasan Bilmez ise “Kış çok sert geçecek gibi görünüyor ve galiba büyük bir darbe alacağız. Ben, bir tek petek açarsam en az bin lira gelir. Türkiye’de yükselen bir şey ucuzlar mı? Doğal gaz fiyatları ucuzlayacak diyenlere inanmamak ve bunu söyleyenleri kınamak lazım. Ben bu kış ancak kendimi yakarım. Bu ülkede ciddi anlamda büyük bir kriz var. Bugün hava soğuduğu zaman gerçekten bu işin içinden çıkamayız ve çıkamasam da kendimi yakarım. Ne yapabiliriz başka bilmiyorum” diye konuştu.

‘PARA MI VAR DOĞAL GAZI AÇALIM?’
Eyüp Fidan isimli vatandaş ise, tek tesellilerinin kış mevsiminin çok sert geçmemesi olduğunu ifade ederek, “İnşallah kış ılık geçer. Para mı var doğal gazı açalım? Biz çok fazla açmamıza rağmen çok geliyor. Doğal gaz faturalarından korktuğumuz için açamıyoruz. Bizde doğalgazı açmaz üzerimize iki yorgan çekeriz olur biter, her şeye çare vardır” dedi.

‘SOĞUKTAN DONACAĞIZ’
Karadeniz’de bulunan doğal gazın halka ulaştırılması gerektiğini söyleyen Fatma Azara, “Geçen yıl gelen faturalar değişiyordu. En az gelen fatura bin liraydı. Bu yıl ne kadar olacağını tahmin edemiyorum. Çok fazla gelirse ödeme yapamayacağız. Doğal gaza zam gelirse ödeyemeyiz. Soğuktan donacağız herhalde bu yıl. Devletin Karadeniz’de bulduğu doğal gazdan inşallah faydalanırız. Eğer faydalanmayacaksak boşuna bulmuştur. Faydalanırsak bu bizi çok mutlu eder” şeklinde konuştu.

‘BU KIŞ DONACAĞIZ’
Eyüp Yıldırım isimli vatandaş ise, doğal gaz borcunda usulsüzlük olduğunu iddia ederek, “Bu kış donacağız. Soğuk olmasına rağmen açamıyoruz. Faturalar çok yüksek geliyor. Vatandaş perişan olmuş durumda zaten iş güç yok. İnsanlar asgari ücretle bile iş bulamıyor. Bazı insanlar var ailesine bile bakamıyor. Doğal gazı hiç açmama rağmen bana 420 lira fatura çıkarmış. Siz niye böyle yapıyorsunuz diye sordum? Bana söyledikleri açma kapatma bedelidir diye. Gelin bakın eğer benim doğalgazım kapanmışsa ben bu parayı öderim ama bana söylenen siz kapatmamışsınız ama biz öyle yazmışız. 2 yıldır ben bankadan otomatik ödeme yapıyorum. Eski borcum olduğunu söylüyorlar bu nasıl oluyor. Bu usulsüzlüktür, hakarettir bu bir zülümdür. Halk zülüm altındadır bir türlü kalkamıyor. Siyasiler çatışıyor, vatandaş burada perişan olmuş durumda. Vatandaşı görmüyorlar” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.