Diyarbakırlı kadınlar kışa hazırlanıyor

Diyarbakır’da kış için tüketilecek kurutmalık biber, patlıcan ve domates konserve hazırlıkları sürüyor.

Diyarbakırlı kadınlar kışa hazırlanıyor

Neval AKYÜZ/YENİGÜN ÖZEL - Kışın tüketmek üzere domates, biber, patlıcan ve dolmalıkları kurutmaları Diyarbakırlı kadınların elleriyle hazırlanıyor. Kış hazırlığı için mesaiye başlayan kadınlar, hazırladıkları sebzeleri, evlerin önünde bulunan masa üzerinde ya da tellere asarak kurutuyor. Kışa hazırlık için semt pazarında alışveriş yapan Remziye Tuncay, en önemli sorunlarının fahiş fiyatlar olduğunu söyledi. Önceki yıllarda yaptıkları alışverişlerde etkilenmediklerini söyleyen Tuncay, “Artık geçinemiyoruz. Eskiden kış hazırlıkları için mahalledeki kadınlarla bir araya gelir her seferinde bir evi kış için hazırlardık. Çünkü o kadar çok alım gücü vardı. Her şeyden kasa kasa alırdık. Artık herkes evinde yapıyor hazırlığını. Sokak arasında patlıcan közlüyoruz. Diyarbakırlıların çok sevdiği yöresel babaganuç yemeği için, patlıcanı közleriz, onları soyduktan sonra da dolap poşetlerine yemeklik doldururuz’’ şeklinde konuştu.

4.jpeg

‘DİYARBAKIR’IN BALKON ÖRTÜSÜ KURUTMALIKLARDIR’
Emine Ergin ise, önceki yıllar yazın fiyatlar kışa göre uygun olduğu için kışa hazırlık yaptıklarını hatırlatarak, artık yaz ve kış fiyatların fark etmediğini belirtti. Diyarbakır’da yazın balkonları süsleyen kurutmalıkların kışın sofralarımızı süslediğini vurgulayan Ergin, ‘’Diyarbakır’da şu an şöyle bir başınızı kaldırın ve etrafa bakın balkonlarda biberler, patlıcanlar, kabaklar ve kurutulmuş meyve sebzeler ahenkli bir şekilde dizilmiş. Hatta Diyarbakır’ın yazın balkon örtüsü kurutmalık sebzelerdir. Neredeyse her balkonda görebilirsiniz’’ diye konuştu.

80cb3e2a-c470-467a-b0f8-9bba5450e7a0.jpg

‘KURUTMALIK YAPARKEN ELDİVEN TAKILMALI’
Diyarbakır sıcağının sebzeleri kurutmak için ideal olduğunu söyleyen Ergin, ‘’Diyarbakır’ın bunaltıcı bir sıcaklığı var ama sebzeler için bu ideal olmasına rağmen biz özel bir bez kullanıyoruz. Böylelikle hem daha sağlıklı kuruyor. Sebzelerimizi pazardan aldıktan sonra patlıcanları oyuyoruz ve oyduktan sonra da tuzlu suya bastırıyoruz. Bu işlem bittikten sonra iğne ve iplikle oyduğumuz patlıcanları ipe diziyoruz. Sonra balkonda güneş görecek şekilde balkon demirlerine bağlıyoruz. Biberler ise bazen çok acı oluyor, kış hazırlığı yaparken hastanelik olmuştum. Onun için ev hanımlarına aman dikkat diyorum. Biber çıkarırken eldiven taksınlar. Biberleri saplarını içe doğru çöküyoruz ve tekrar yukarı çektikten sonra onları da ipe diziyoruz. Kuruduktan sonra ise bir bez torbanın içinde kış için saklıyoruz. Kurutmalık ürünlerin rutubetten kesinlikle uzak tutulması gerekiyor’’ şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.