Diyarbakır’da 3 bin yıllık tarihe kalaslı önlem

Diyarbakır’da 3 bin yıllık tarihe kalaslı önlem
UNESCO Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Diyarbakır’ın en önemli tarihi alanlarından Zerzevan Kalesi’nde taşların düşmemesi için kalaslarla destek veriliyor.

Fettullah ÇELİK/YENİGÜN ÖZEL – Diyarbakır’ın Çınar ilçesi yakınlarında bulunan Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı’ndaki görüntüler dikkat çekti. Roma İmparatorluğu tarafından askeri yerleşke olarak kullanılan ve yapılan kazılarda Mithras Tapınağı’nın da da ortaya çıkarılmasıyla ilgi odağı haline gelen 3 bin yıllık geçmişe sahip Zerzevan Kalesi’indeki taşların düşmemesi için kalaslarla desteklendiği görüldü.

whatsapp-gorsel-2023-12-04-saat-10-29-04-5911144c.jpg

ONLARCA TARİHİ YAPI VE ESER ORTAYA ÇIKARILDI
Son yıllarda turizmin gelişiminde önemli bir yer tutan Zerzevan Kalesi’nin popülerliği her geçen gün artıyor. Roma İmparatorluğu döneminde askeri yerleşke olarak kullanılan Zerzevan kalesi’nde 2014 yılında başlayan kazılarda şimdiye kadar 60 dönüm alan üzerinde 12-15 metre yüksekliğinde ve 1200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, kaya mezarları, su kanalları ile 54 su sarnıcı, yer altı kilisesi, 400 kişinin sığacağı yer altı sığınağı, konutlar ve gizli geçitler, milattan sonra 4. yüzyılda Hristiyanlığın yayılmasıyla önemini yitiren Mithras dinine ait bir yer altı tapınağı ve birçok eser gün yüzüne çıkarıldı.

whatsapp-gorsel-2023-12-04-saat-10-29-04-5c3e1fd9.jpg

BİNLERCE TURİST ZİYARET EDİYOR
Gündoğumu ve batımının izlendiği en güzel yerlerden biri de olan Zerzevan Kalesi’ni her yıl yerli ve yabancı binlerce turist ziyaret ediyor.

whatsapp-gorsel-2023-12-04-saat-10-29-04-2f90e28f.jpg

UNESCO KÜLTÜR MİRASI GEÇİCİ LİSTESİNDE
Yapılan kazılar sonucu 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olduğu kaydedilen Zerzevan kalesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerle ziyaretçisi hayli artan Zerzevan Kalesi’ndeki bazı taşların düşmemesi için kalasların kullanılması dikkat çekiyor. Kaleyi ve tarihi alanı görmeye gelen vatandaşların düşmek üzere olan taşların bulunduğu kale duvarına yaklaşmamaları için “duvarlara yaklaşmayınız taş düşebilir” yazılı tabelalar asılmış durumda.

whatsapp-gorsel-2023-12-04-saat-10-29-02-abe8e041.jpg

JANDARMA UYARIYOR
Zerzevan Kalesi’nde görevli jandarma ekipleri ise alanda sürekli devriye gezerek, tarihi yapıların üzerine ve taşları düşmek üzere olan duvarların dibine vatandaşların yaklaşmaması için sürekli uyarılarda bulunuyor. Tarihi alanın merkezinde bulunan kale taşlarının her an düşecekmiş gibi birbirinden ayrıldığı dikkat çekiyor. Çoluk çocuk tarihi mekanı gezen vatandaşlar, “Zerzevan Kalesi’ndeki bazı taşlar kırılmış, bazısı ise düşmek üzere. Kırılan ve düşmek üzere olan taşların altına düşmemesi için kalasların konulması hayli ilginç. Burası çok önemli bir yer ve bir an önce restorasyona alınması lazım” diye belirttiler.

whatsapp-gorsel-2023-12-04-saat-10-29-01-c400bb64.jpg

HALİ İÇLER ACISI
Dışarda tanıtım ile ilgili görsel ve grafikler çok iyi olduğunu belirten vatandaşlar, şunları söyledi:

“Alandaki yapıların depremden etkilendiği söyleniyor. Aradan 10 ay gibi bir zaman geçmiş ve tedbir olarak sadece kalaslarla yapılmış eğerti destekler var. Diyarbakır’ın surları ve tarihi kent dokusu ile beraber en kıymetli ve gözde turistik alanında böylesi tedbirlerle işin geçiştirilmesi yazık. Zerzevan'ın hali içler acısı, kalaslarla desteklenerek ayakta tutulmaya çalışılıyor olması bizi üzdü. Zerzevan’ın sürekli reklamının yapıldığını ve albenisi olan görseller paylaşıldığını belirten vatandaşlar, “Bu manzarayla karşılaştığımda algılarım değişti. Kent turizmi için önemli bir yeri olan böylesi bir yapının ayakta kalabilmesi için ciddi önlemler yok. Taşlar düştü, düşecek. Kırılan taşların düşmemesi için altlarına kalas konulması hayli ilginç” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.