Diyarbakır’da 15 günde biteceği planlanan yol, aylardır bitirilemedi

Diyarbakır’da 15 günde biteceği planlanan yol, aylardır bitirilemedi
Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nce Diyarbakır-Silvan karayolunda 15 günde tamamlanması planlan 800 metrelik asfaltlama çalışması 3 aya aşkındır bitirilememesi kazalara davetiye çıkarırken, çevredeki iş yerleri ve taşımalı eğitimden faydalanan öğrencileri mağdur etti.

Metin BEKİROĞLU/YENİGÜN ÖZEL- Diyarbakır- Silvan karayolunun 13’üncü kilometresinde bulunan Karaçalı Mahallesi mevkiinde Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nce 800 metrelik asfaltlama çalışması mağduriyete yol açtı. Silvan karayolu üzerinde bulunan Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü’nden başlayan ve Hani ilçesi yol ayrımına kadar yapılacak çalışma 15 günde bitirileceği belirtilmişti. Ancak 3 aya aşkındır karayolunda çalışmanın tamamlanması mağduriyete neden oldu. Yol yapım çalışmalarının ağır aksak devam ettiği için karayolu üzerinde bulunan iş yerleri, Karaçalı Mahallesi sakinleri ve taşımalı eğitimden yararlanan öğrencileri zor durumda bıraktı.

YAĞMURLA BİRLİKTE KAZALARA DAVETİYE ÇIKARDI
Diyarbakır’da son günlerde yağışların etkili olmasıyla karayolundaki çalışmaları da aksattı. Zamanında bitirilemeyen asfaltlama çalışmaları, yağmurla birlikte kazalara davetiye çıkardı. Ulaşımın yoğun olduğu ve her gün binlerce aracın geçiş yaptığı karayolunda yaya yolu, sinyalizasyon, refüj ve korkuluk, bariyerlerin olmaması nedeniyle can güvenliğini de tehlikeye atıyor. Mevsimsel yağışların başlamasıyla birlikte akan trafiğin tek yünlü olarak ulaşımın sağlandığı ve binlerce tonajlı ve hafif aracın geçişinin olduğu karayolunda çalışmaların tamamlanması için çevre sakinleri çağrıda bulundu.

100 İŞ YERİ MAĞRUDİYET YAŞIYOR
Yenigün’e konuşan akaryakıt istasyonu çalışanı Velat Dağlan, çevrede yaklaşık 100 iş yerinin yol çalışması nedeniyle mağdur olduklarını söyledi. Doğan, “Yol yapım çalışmalarının ilk başladığında yetkililer asfaltlama çalışmalarının en fazla on beş gün içerisinde bitirileceğini söyledi. Ancak 2 ayı aşmasına rağmen asfaltlama çalışmaları halen sürüyor. Yetkililere yaptığımız görüşmelerde bugün yarın bitirileceğini söylediler. Bu gidişle asfaltlama çalışmalarının biteceğine inanmıyoruz. Aksaklıklar nedeniyle burada bulunan yaklaşık yüz tane esnafın mağdur edildi” dedi.

Karaçalı Mahallesi sakinlerinden Ahmet Tetik ise, “2 aydır bitirilemeyen bu yol yüzünden perişan olduk. Bu eziyeti daha ne kadar yaşayacağız” diyerek sitemde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.