Depremin yaraları sarılamadı

Depremin yaraları sarılamadı
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentler arasında yer alan Diyarbakır’da depremzedelerin mağduriyeti giderilmedi. Depremin en çok etkilediği Bağlar ilçesindeki Şeyh Şamil Mahallesi sakinleri, yetkililere çağrıda bulunarak, yaralarının sarılmasını istedi.

Recep ÇALIŞKAN/YENİGÜN ÖZEL - Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği 11 il arasında yer alan Diyarbakır’da depremin etkisi sürüyor. 414 kişinin hayatını kaybettiği Diyarbakır’da da 1’i boş 7 yapı yıkıldı. Merkez Kayapınar, Yenişehir, Bağlar ve Sur ilçelerindeki ağır hasarlı tespit edilen 1277 binadan itirazı bulunmayan 400'ünün yıkılması için önceki gün ihale yapıldı. Depremin en fazla etkilediği Bağlar ilçesindeki Şeyh Şamil Mahallesi’nde belirsizlik sürerken, muhtar Mehmet Kızıltepe, bazı ağır hasarlı yapıların raporunun değiştiğini belirterek, bu durumun mağduriyete neden olduğunu aktardı.

‘BAZI BİNALARDA RAPORLAR DEĞİŞTİ’
Mahallede 167 ‘si ağır hasarlı 212’isi de orta hasarlı bina rapor edildiğini ifade eden Şeyh Şamil Mahalle Muhtarı Mehmet Kızıltepe, “Raporlar sonrası bazı vatandaşlar raporlara itiraz etti. Yapılan itiraz sonrası raporlarla ilgi bir kesin sonuç bizlere ulaşmadı. Mahallemizde acilen 22 binanın yıkılması gerekiyor. Depremden sonra 7 bina binanın yıkımı tamamlandı. Ancak diğer binaların yıkımına ne zaman başlanacağını da bilmiyoruz. Bazı vatandaşlar orta hasarlı olan evlerine tekrardan geri dönüyor. Orta hasarlı binaların akıbeti hala belli olmadığından ötürü belirsizlik sürüyor. Bazı binalarda raporlar değişti. Ev kiralarının artışından dolayı vatandaş tekrardan binalara girmeye başladı. Şeyh Şamil Mahallesi’nde 4 bin liradan aşağı kiralık ev yok. Ağır hasarlı bazı binalarda elektrik su ve doğal gaz hatları halen çalışır vaziyette ve vatandaşlar da halen içeride. Yetkililerin bunu düşünmesi gerek.” açıklamalarında bulundu.

‘OLASI BİR DEPREMDE TÜM ORTA HASARLILAR YERLE BİR OLUR’
Orta hasarlı binalara tedirginlik yaşattığını söyleyen muhtar Kızıltepe, “Büyüklüğü fazla olası bir depremde bu binalar yerle bir olur. Kolonlarda zaten gözle görülür bir şekilde sıkıntı var. Ağır hasarlı binalarda hırsızlar apartmanda ne var ne yoksa alıp götürdüler. Vatandaşlar gittikten sonra hırsızlar su tesisatından borusuna hiçbir şey bırakmadılar. Mahalle sakinleri bu durumdan oldukça mağdur” dedi.

‘SÜREKLİ BİR BAHANE İLE GERİ ÇEVRİLİYORUZ’
Depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarında kaldıkları binaya ağır hasar raporu verildiğini aktaran mahalle sakinlerinden Necat Genar, ancak raporun daha sonra orta hasarlı olarak değiştiğini ifade etti. Genar, depremin meydana geldiği günden bu yana hiçbir destek almadıklarını belirterek, “Bu mahallede 3 tane Çiçek Apartmanı mevcut. Ben, Çiçek 3 Apartmanı’nda oturuyordum. Depremde apartman ağır bir şekilde hasar gördü. Hemen arka tarafımızda bulunan Dündar Apartmanı da yıkıldı zaten. Bizler de evimizi terk ettik fakat şu an son tespitlere göre yan bina ağır hasarlı bizim ev orta hasarlı. Aynı zemin üzerine, aynı yüklenici firma tarafından yapılan iki bina var biri hasarlı biri orta hasarlı nasıl oluyor bu? Öğlen olan depremde apartmanın en üstünde duvarın bir kısmı yıkıldı. Kolonlar ağır şekilde tahrip olmuş. 4 ay geçti neredeyse depremden bu yana fakat hala 1 kuruş dahi yardım alamadım. AFAD, Çevre Şehircilik ve Kaymakamlığa sürekli başvuru yapıyoruz ama hala sonuç yok. Deprem sigortamız olmasına rağmen hala sigortadan bile para alamadım. Sürekli bir bahane ile geri çevriliyoruz. Umarım bir an önce bu sorunlarımız hallolur zor durumdayız” şeklinde konuştu.

‘YAŞLI BİRİYİM LÜTFEN BU MAĞDURİYETİMİZİ ÇÖZÜN’
Depremde evinin ağır hasar aldığını ve evinden çıkmak zorunda olduğunu belirten Medeni Darılma, kent merkezinde kiralık daire bulamadığı için Bismil ilçesine yerleştiğini söyledi. Depremin ardından yardım parası alamadıklarını aktaran Darılma, mağduriyetlerinin giderilmesi için yetkililere çağrıda bulanarak, şunları söyledi:
“Diyarbakır merkezde kiralık ev bulamadım. Şu anda Bismil’de bir evde kalıyorum burada kiralar almış başını gidiyor. Merkezde ev bulamadığım için şu an Bismil’deyim. Yardımların çoğunu da halen alamadım. Sürekli Bismil’den Diyarbakır’a geliyorum evimin durumu için fakat hala çözülemedi. Yardım parası için nereye gitsem beni başka yere yönlendiriyorlar. Evim ağır hasarlı ama akıbeti hala belli değil. Otobüsle sürekli gelip gitmek beni yoruyor. Yaşlı biriyim lütfen bu mağduriyetimizi çözün.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.