Bu şehri uyuşturucudan temizleyin

Uyuşturucu kullanım oranının her geçen gün arttığı Diyarbakır’da toplumun geleceğini ciddi derecede etkiliyor. Yenigün’e konuşan kent sakinleri hem devlet hem de sivil toplum kuruluşlarına “Diyarbakır’ı uyuşturucudan temizleyin’ çağrısını yaptı.

Bu şehri uyuşturucudan temizleyin

Recep ÇALIŞKAN-Neval AKYÜZ/YENİGÜN ÖZEL – Diyarbakır Barosu’nun hazırladığı rapora göre kentte uyuşturucu kullanım oranı bir önceki yıla göre yüzde yüz artarak rekor seviyeye ulaştı. İncelenen sayısal verilerde, madde bağımlılığının 12 yaşından küçük çocukları kapsayıcı şekilde, özellikle çocuklar açısından yıllara göre belirli oranlarda adli kayıtların kısmi artış ve azalışlara rağmen yer aldığı, yetişkinler açısından yıllara göre önemli ölçüde artışların olduğu görüldü. Uyuşturucu maddeler konusunda yapılan çalışmaların ve hazırlanan raporun bu maddeleri kullanan kişilerin sayısının son yıllarda düzenli olarak arttığı gözlemlenirken, Diyarbakırlı vatandaşlar yetkililerden uyuşturucuyu bu şehirden temizleyin talebinde bulundu.

‘ARTIŞIN EN BÜYÜK SEBEBİ AİLE İÇİ HUSURSUZLUK’
Kentte uyuşturucu kullanım oranının artmasının ana sebebi olarak aile içinden kaynaklandığını belirten Semih Eker “Aile içi huzursuzluk gençleri maalesef bu yola sürüklüyor. Gençler gecenin bir yarısına kadar dışarıda kalıp bu yola giriyorlar. Devletin buna bir çözüm bulması gerek. Gençlerin istihdamının sağlanması gerekiyor. Gençler işsiz olunca kötü yollara düşüyor. Diyarbakır’da eskiden bu kadar çok uyuşturucu yoktu şimdi maalesef her yerde satılıyor. Gençler kötü yolda gençlerimizi bu yoldan kurtarmak zorundayız yoksa gelecek nesiller tehlikede” dedi.

‘AİLE ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKMALI’
Uyuşturucu kullanımının artmasının birçok nedeninin olduğunu belirten Beyhan Giranay “Sahipsiz aileler, sahipsiz çocuklar yüzünden insanlar maalesef bu hale düştü. Bu çocuklara sahip çıkmamız gerek. Bunun önüne önce ailenin geçmesi gerek. Aileler çocuklarını iyi bir şekilde eğitmesi gerek. Çocuklara aileler ceza vermek yerine eğitim vermeli, nasihat ile çocukların bu durumdan kurtulması lazım. Eskiden de uyuşturucu kullanımı vardı fakat şu anda her yerde simit satılır gibi satılıyor. Gençler su içer gibi ortalık yerde uyuşturucu kullanıyor. Aileler çocuklarını tedavi etmesi gerek. Onlarla konuşmak gerekir. Sessiz kalmamalı aileler. Aileler çocuklarını tedavi ettirmeyi düşünmeli. Çocukların geleceği yoksa tehlike altında olur” diye konuştu.

‘BU ŞEHRİ BUNLARDAN KURTARSINLAR’
48 yıldır Diyarbakır’da yaşadığını ve uyuşturucunun ilk kez bu kadar çoğaldığını belirten Salih Tepe ise “Eskiden Diyarbakır’ın bir ismi vardı. Şimdi parklarda kızlar ile erkekler beraber uyuşturucu kullanıyorlar. Diyarbakır’a yakışmıyor maalesef bu görüntüler. Dışarı bile çıkmak istemiyoruz. Yetkililerden ricamız bu şehirden uyuşturucuyu silin. Namaz vakitlerinde çıkıyoruz sadece. Ben 48 yıldır bu şehirdeyim fakat bu şehrin bu kadar bozulduğunu ilk kez görüyorum. Diyarbakır’da bu kadar artmasının sebebi işsizlik ve eğitimsizliktir” ifadelerini kullandı.

‘GENÇLİK BİTME NOKTASINDA’
Yenişehir’e bağlı Kooperatifler Mahallesi Muhtarı Abdulkadir Aydınlar ise şunları söyledi:
“Bir türlü bu madde kullanımın önüne geçilemiyor. Kolluk kuvvetlerinin biraz daha çaba göstermesi gerekir. Sanat Sokağında her gece madde kullanımından dolayı olay çıkıyor. Kaç defa bunları dile de getirdik. Gençlik bitme noktasında. Bizlerde kahroluyoruz maalesef bu duruma. Gençlik bu yüzden saygısını da yitirdi. Ben Diyarbakır’ın yerlisi olarak bu duruma maalesef alışamadım. Eskiden gençler bilgili görgülü efendiydi ama maalesef uyuşturucu kullanımı gençliği bitirdi. Yetkililerin bu duruma el atması gerek. Uyuşturucu yaşı iyice düştü. Artık çocuklar bile maalesef bu durumda.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.