2. el araç sektörü durma noktasına geldi

2. el araç sektörü durma noktasına geldi
Ticaret Bakanlığı’nın son dönemde aldığı tedbirler nedeniyle ikinci el araç sektörünü etkiledi. Yenigün’e konuşan Diyarbakır Galericiler Sitesi Başkanı Medeni Güler, “Bizler ikinci el araçların ithal edilmesine karşı değiliz. Bu şekilde olursa fiyatlar daha dengelenir ve çoğu vatandaş araç alımı konusunda rahatlık yaşar” dedi.

İlknur FİDAN-Recep ÇALIŞKAN/YENİGÜN ÖZEL - Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el araç fiyatları hakkında yaptığı “İnternetin gelişmesiyle birlikte ilan sitelerinin yaygınlaşması bazı kişilerin bu ilan sitelerinde fiyat şişirme maalesef birçok sektörde can yakıyor. Bu ilanlara ilişkin yönetmelikler çıkardık ve sahte ilanlara ilişkin ağır cezai müeyyideleri uygulayacağımız yönetmelik değişiklikleri yaptık, bunların neticesini görmeye başladık. Otomotiv piyasasında 2’nci elde piyasa fiyatlarında yüzde 10-15'lik düşüşler var” açıklaması, sektörü olumsuz etkiledi. Otomobil piyasasında yaz aylarında yaşanan durgunluk sonbaharda da devam ederken, Diyarbakır’da oto galericiler fiyatların düşüşüne rağmen müşteri bulamadıklarını belirtti.

‘FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK
Yenigün’e değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır Galericiler Sitesi Başkanı Medeni Güler fiyatların şu an düşüş içerisinde olduğunu belirterek “Şu an araç piyasasında bir düşüş var biliyorsunuz pandemiden bu yana araç fiyatlarında inanılmaz bir yükseliş söz konusu. Şu anda düşüş var ama piyasa hareketlenmedi. Yüksek modellerde 100 bin lira ile 200 bin lira arasında bir düşüş söz konusu. Fiyatların biraz daha düşeceğini en azından yılbaşına kadar düşüşün devam edeceğini söyleyebilirim. Düşüşün en büyük nedeni devletin fahiş fiyatlara müdahale etmesinden kaynaklı. Ayrıca bayilerde 0 model araç bulamıyorduk fakat bayilerde şu an da 0 model araçlar var. Piyasa yılbaşından sonra hareketlenebilir” dedi.

‘2. EL ARAÇ İTHALATINI DESTEKLİYORUZ’
Güler, ikinci el araç ithalatının olması durumunda galericiler olarak bunu destekleyeceklerini ifade ederek, “Devletin yurt dışından 2. El araç ithalatının ekonomi açısından herkesin işine yarayabileceğini de belirten Güler “Bu şekilde 2. El araç ithalatı olursa fiyatlar daha da düşecektir. Bizler ikinci el araçların ithal edilmesine karşı değiliz. Bu şekilde olursa fiyatlar daha dengelenir ve çoğu vatandaş araç alımı konusunda rahatlık yaşar. Bizim için fiyatlar ne kadar düşerse o kadar iyi. Çünkü alım gücü artar. Alım gücü azalınca biz galericiler de iş yapamıyoruz maalesef. Vatandaşlar ikinci el araçların biraz daha düşmesini bekliyor. Yılbaşına doğru bayilerin indirim yapacağını düşünüyoruz. Piyasa sakin kimse araç almıyor kolay kolay. Esnafın hali ortada” şeklinde konuştu.

‘ESNAF PİYASANIN DURUMUNDAN RAHATSIZ’
Galericiler olarak piyasanın durumundan rahatsız olduklarını aktaran Mehmet Zeki Karaman ise şunları söyledi:
“Şu an gerileme hala devam ediyor. Esnaf piyasanın durumundan rahatsız ne olacağını kimse kestiremiyor. Kimse düzgün bir şekilde iş yapamıyor. Bu şekilde ikinci el araç fiyatlarının artacağını düşünmüyoruz. Eskiden araçları sadece yatırımcılar alıyordu şimdi ise kullanmak isteyenler alıyor. Yakıt zaten 50 lira sınırında vatandaş gönlünce gezemiyor. Araba fiyatlarının düşmesi pratikte iyi fakat hala vatandaş zorlanıyor. Sitede kimse yok görüyorsunuz, şu anda esnaf tabiri caizse sinek avlıyor. Umarım alım gücü konusunda düzelir bazı şeyler ve her şey normale döner.” Açıklamalarında bulundu.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.