Ufuk Teker yazdı: Projeye vatandaşı katmak

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kente dair birçok proje konuşuluyor.

Özellikle Büyükşehir Belediyesi ve Bağlar Belediyesi üzerinden gerçekleştirilmesi düşünülen birçok proje var.

Büyükşehir Belediyesi ile başlayalım.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, göreve başladığı günden beri Sur’un kalbi durumundaki ana arterlerdeki söylemleriyle öne çıkıyor.

Gazi ve Melik Ahmet Caddeleri ile Mardinkapı’daki Peynirciler Çarşısı,

Dicle Nehri ve çevirisinin cazibe merkezine dönüştürülmesi ile ilgili düşünceler, Güzeloğlu’nun göreve geldiği Ağustos ayından beri dile getirilmeye başlandı.

Güzeloğlu, Gazi ve Melikahmet Caddesi’nde yapılacak çalışmalarla ilgili anket yapıp esnaf ve vatandaşların görüşlerini alacaklarını, onların görüşleri doğrultusunda çalışmalara başlayacaklarını; Peynirciler Çarşısı’nın bodrum katının soğuk hava deposu, zemin katının satış, üst katının ise kahvaltı salonu şeklinde dizayn edileceğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında gazetemizce yapılan haberde cadde esnafı, proje kapsamında yapılan yanlış düzenlemelerin, işlerinin de kötüye gitmesine sebep olduğunu bunu gerekli mercilere defalarca aktardıklarını söylüyordu.

Yapım aşamasında kendilerine danışılmadığını belirterek, mal alımı için her gün gelen büyük araçların kaldırımların geniş yapılmasından kaynaklı sıkıntı çektiğini, yetmezmiş gibi ekilen yüzlerce ağacın kuruduğuna vurgu yapmıştı.

Anket çalışmasıyla, cadde esnafının muhatap alınması yerinde bir karar. Yani tepeden inme anlayışla proje yürütülmeyecek olması güzel.

Yapılması düşünülen projelerle ile ilgili kabaca bunlar konuşulurken, unutulan bir şeyler var sanırım.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sur ilçesinin 6 mahallesindeki çalışmalarının ne aşamada olduğu hakkında çok bilgimiz yok.

Mevcut yapılan üzerinden eleştiri getirmek daha mantıklı.

Yine Bakanlık eliyle 2017 yılında 57 milyon lira maliyetle yenileme çalışması yapılan Melik Ahmet Caddesi’nin daha iki yıl geçmeden eski haline dönmesi çok acı.

Kimse milletin parasının böyle çarçur edilmesini sorgula(ya)mıyor bile.

Sorgulamak da bu şartlarda mümkün değil!

Umarım geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarılarak, tıpkı bu alanlarda yürütülecek çalışmalarda olduğu gibi konunun ilk muhatabı olan vatandaşa/esnafa sorularak yapılır bundan sonraki işler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ufuk Teker yazdı: Projeye vatandaşı katmak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin