Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası (Şubat) III

Kent Hafızası (Şubat) III
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
14 Şubat 2020 - 0:10

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ocak ayı raporunu açıkladı. Platform tarafından yapılan açıklamaya göre, bu ay 27 kadın cinayeti işlendi, 7 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu, 22 kadının neden öldürüldüğü bahanesi tespit edilemedi, 5’i boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

***

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Ocak ayı iş cinayetleri raporunu yayınladı. Ulusal ve yerel basın ile işçilerin aileleri, mesai arkadaşları ve sendikalar üzerinden derlenen verilere göre, yılın ilk ayında en az 112 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Rapora göre, meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen iş cinayeti olmadığı, ancak Uluslararası Çalışma Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, bir “iş kazası sonucu ölüm” karşılığında, yaklaşık 6 “meslek hastalığı sonucu ölüm” meydana geldiği kaydedildi.

***

Ocak ayı sonunda ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı BinyaminNetanyahu ile birlikte “Yüzyılın Planı” adını verdiği sözde Ortadoğu ‘barış planı’nı açıkladı. Bilindiği üzere planda Kudüs’ün bölünmemiş bir şekilde İsrail’in başkenti olması ve Filistin’e ‘koşullu’ bir bağımsız devlet öngörülüyor. Koşulların yerine getirilmesi için 4 yıllık bir süre tanınıyor.

Plana karşı, (Ortadoğu’daki Amerikan ve İsrail işbirlikçileri hariç) dünya Müslümanları sert bir duruş sergiledi. Bu sert duruşa Diyarbakır’dan ilk tepki Mustazaflar Cemiyeti Diyarbakır Şubesi öncülüğünde bir araya gelen bazı sivil toplum örgütü temsilciler ve çok sayıda vatandaştan geldi. Ocak ayının son Cuma namazı sonrasında Ulu Camii önündeki kitlesel basın açıklamasında Mescid-i Aksa’nın yıkıcı bir tehditle karşı karşıya olduğu belirtilerek, ‘İslam ümmetinin hedef alındığı’na vurgu yapıldı.

Plana, 9 Şubat Pazar günü İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingle daha geniş katılımlı bir tepki verildi. Peygamber Sevdalıları Vakfı ve Mustazaflar Cemiyeti tarafından “Kudüs Bizimdir” temasıyla düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı ‘Büyük Kudüs Mitingi’nde ABD ve İsrail’e bir kez daha tepki gösterildi. Burada konuşan İttihad-Ul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, Kudüs’ün bütün Müslümanların olduğunu belirterek,  “İsrail, siyonistler, Amerika, tüm küfür âlemi Kudüs’ü birbirlerine hediye ediyorlar. Eğer Müslümanların birliğinden korkmuş olsalardı bunu yapamazlardı” ifadelerini kullandı.

***

Diyarbakır’da edebiyat merkezli bir okuma mekanı olarak tasarlanan WêjegehAmed’in açılışı yapıldı. Açılışa Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Türkiye Pen Diyarbakır Temsilcisi Şeyhmus Diken, yazarlar Latife Tekin, Nurcan Kaya, Sedat Yurttaş, Abdurrahim Kılıç, Muharrem Erbey, İrfan Amida, Yayıncılar Kooperatifi Genel Başkanı İlbay Kahraman ve Kürt Edebiyatçılar Derneği Başkanı Sultan Yaray’ın yanı sıra çok sayıda yazar, sanatçı ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Edebiyat evinin amacını açıklayan Lal Laleş, “Diyarbakır’daki kültürel dinamikleri, yazar ve okur buluşmalarını gerçekleştirmek. Ayrıca kültürel meseleler, çeviri, dil ve edebiyat üzerine çeşitli toplantılar ve atölyeler düzenlemek. Okur ve yazarları bir araya getirerek yazarların eserlerine dair çeşitli fikirler üretmek ve bunları tartışmaya açmak. Diyarbakır’da yazarların okurla buluşabileceği çok alan yok. Bu anlamda hem bir salon görevini görecek, aynı zamanda okurun kitabı edinebileceği bir mekan olacak” dedi.

Şubat ayının üçte birini ele aldık neredeyse. Bir dahakinde buluşmak üzere, sağlıkla, huzurla kalın…

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım