Tarımsal sulamaya hibe desteği

Tarımsal sulamaya hibe desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından  yüzde 50 hibe destekli 2019 yılı bireysel sulama sistemleri hibe başvurularının başladı. Başvurular 1 Mart 2019...

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından  yüzde 50 hibe destekli 2019 yılı bireysel sulama sistemleri hibe başvurularının başladı. Başvurular 1 Mart 2019 tarihinde sona erecek.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Bingöl Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Erdoğan Yener, üreticilere çağrıda bulunarak, bireysel sulama projelerine verilen yüzde 50 hibe desteğinden yararlanmalarını istedi. Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Erdoğan Yener, yüzde 50 hibe destekli 2019 yılı bireysel sulama sistemleri hibe başvurularının başladığını belirterek, başvuruların 1 Mart 2019 tarihinde sona ereceğini söyledi.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama makine ve ekipmanların üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini dile getiren Yener, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim ile kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesini amaçlayan, bireysel sulama sistemine Bakanlıkça verilecek olan yüzde 50 hibe desteği için başvuruların yapılarak yararlanılması çağrısında bulundu.

Tarımsal sulamanın önemini ve mevcut su kaynaklarının doğru kullanılması gerektiğini vurgulayan Yener,  "Suyu toprakla buluştururken en ekonomik, randımanı en yüksek ve tekniğine en uygun sulama sistemi seçilmelidir ki hem su tüketimi bilinçli yapılsın hem de yüksek verim artışı sağlanabilsin." dedi.

Tüketilebilen su kaynaklarının büyük bir kısmının tarımsal sulamada kullanılmakta olduğuna dikkat çeken Yener, "Uygun sistemlerin kullanılmasıyla oluşacak kayıpların en aza indirgenmesi gerekir.  Hem çiftçinin hem de ülkemizin kazançlı çıkabilmesi adına yatırımcıların desteklerden maksimum düzeyde faydalanabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılacak." İfadelerini kullandı.

Başvuru şartları neler?

Hibe için başvuru şartlarını anlatan Yener, "Bakanlığımız tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan ve su kaynağına ilişkin gerekli izin belgelerine sahip, tebliğ kapsamında başvuruları kabul edilenlere, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek. Hibeye esas mal alım tutarı 1 milyon TL'yi geçemeyecek. Bu miktarı aşması durumunda, aşan kısım yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanacak. Bireysel sulama sistemlerine başvurular 1 Mart 2019 tarihine kadar devam edecek olup, tarla içi damla sulama sistemi, tarla içi yağmurlama sulama sistemi, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi, tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi, lineer veya Center Pivot sulama sistemi, tamburlu sulama sistemi ve güneş enerjili sulama sistemleri hibe kapsamı içerisinde yer alıyor." şeklinde konuştu.

Yener, son olarak başvuru şartları arasında sulama sisteminin kurulacağı arazinin sahibi olmanın yanı sıra en az üç yıllık kira sözleşmesinin bulunması, kamu arazisi ise 10 yıllık kulanım hakkı alınmış olması ve daha önceki yıl bu hibe programından yararlanmamış olmama gibi kriterlerin yer aldığını belirtti. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.