Sedat Eriş Yazdı: Bölgenin Siyasi Aktörleri: Salim Ensarioğlu-1

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SESA Düşünce oluşumu olarak geçen günlerden birinde ülkenin, Ankara’nın yoğun ve ağır gündemini izlemeye çalışıp, analizler ve toplantılar yaptığımız bir zaman diliminde kadim dostum, 30 yıllık yoldaşım olan Ensarioğlu ile ortak bir arkadaşım telefonla ardı.

Kısa bir hal hatır sohbetinden sonra “Hocam işin çok acil değilse bir Ağabeyime ziyarete gideceğim, senin gelmeni istiyorum deyince, “Peki, mademki bu ziyareti önemsiyorsun gelirim ama kime gideceğiz deyince, esprili bir üslupla, ‘gidince görürsün’ dedi.

Ben de ‘madem öyle geleceğim’ dedim.

Ortak Dostumun Ankara’nın Balgat semtindeki ofisinde buluşup yola çıktık. Ankara Çankaya semtinin rampasını çıkmaya başladığımızda dostum, ‘Salim Ensarioğlu ağabeye gidiyoruz. Salim Ensarioğlu çok değerli bir insan, benim için baba yarısı bir kimlik. Onu çok seviyor ve önemsiyorum, onunla tanışmanı istiyorum’ dedi.

Tansu Çiller ile siyasal alanda çalışmaya başladığım yıllarda, kendisinin Devlet Bakanlığı yaptığı yıllarda ve daha sonraki tüm zaman limitlerinde Salim Ensarioğlu’nu tanıyor, biliyordum ama kendisiyle yakın planda bir konuşmam ve iletişimim olmamıştı.

Çiller ile çalıştığımız yıllarda Salim Ensarioğlu hem partide hem o yıllardaki politik yaşamda çok etkili ve de güçlü bir politik figürdü.

Salim Ensarioğlu’nun yıllardır kullandığı ofisin önüne geldiğimizde aklımda olan tek bir soru vardı

Yıllar önce belleğimde kalan Salim Ensarioğlu’nu yıllar ve siyaset çok yıpratmışıydı?

Ensarioğlu’nun ofis kapısı açıldığı anda karşımda yıllar önce gördüğüm Salim Bey duruyordu. Her zamanki gibi mütevazi, sevecen, sempatik duruşu ve davudi ses tonuyla, ‘Hoş Geldiniz’ dedi.

Salondaki koltuğa iliştiğimde Ensarioğlu’nun yüzüne bakıyordum Hiç değişmemişti. Adeta yıllara meydan okuyan bir fotoğraf veriyordu.

Kadim dostum beni tanıtmaya başladığında Ensarioğlu, ‘Ben bu simayı tanıyorum, bana yabancı değil. Çünkü ben gördüğüm bir yüzü yıllar geçse de unutmam’ derken beni dikkatlice süzdüğünü hissettim.

Salim Bey çok zeki, son derece dikkatli ve derinlikli bir kimlikti. İşin doğrusu içimden hayıflandım

Hayıflanama gerekçem ise yıllardır beraber birçok tarihi ve sosyal olaya tanıklık yaptığım bu güzel insanla o yıllarda neden daha samimi bir diyalog kuramamıştım.

Salim Ensarioğlu’nun dostuma sevgi ve güven duyan tavrı ilk anda çok dikkatimi çekmişti Belli ki Sayın Bakanla arkadaşım arasında çok derin bir hukuk vardı.

Aslında o gün Salim Ensarioğlu’nun çok önemli bir randevusu vardı ve arkadaşımı kıramadığı için randevusuna geç kaldığı halde bizi bekliyordu

Devam Edecek…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sedat Eriş Yazdı: Bölgenin Siyasi Aktörleri: Salim Ensarioğlu-1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin