Şakir Diclehan Yazdı: Sezai Karakoç ve Aydın Bir Gençlik

Uygarlığın merkezi olan kültür odaklı ve onu canlı tutan inanç ve umut ateşini yakan entelektüel bir gençliğe ihtiyacımız vardır bugün. Hızlı değişimin baş döndürücülüğünde çağımız insanı, yıkılışlar ve yapılışların her türlüsünü görmekte ve belki de görmeye devam edecektir.

Bu yıkılış ve çözülüşler karşısında idealist, inançlı ve aydın bir gençlik yetiştirmek zorundayız...  Genellikle bir neslin yetişmesi için 25 yıllık zamana ihtiyaç olduğunu dile getirenler, pek de haksız değildirler…

Necip Fazıl’ın tespitiyle "üç katlı evin alt katında 25’likler, orta katında 50’likler, üst katında 75’likler, birbirini boğazlayan ve kötüleyen nesillerle çatırdadığı bu efsanelik iklimde" inanç ve cesaretle, bilgi ve kültürle donanmış ve süslemiş yeni bir neslin mayasını yoğurmak zorundayız. Bu da ancak klişe cümle ve sloganlardan uzak, Pakistanlı Dr. Muhammed İkbal’ın “Cavid’in Nesli, Mehmet Akif’in “Asımın Nesli”, Sezai Karakoç’un “Diriliş Nesli” dediği bir nesille mümkün olabilecektir.

Sabır, tevekkül, ümit, iman, çile ve ıstırap olmadan, yüz yıldır yetiştirdikleri başıboş, bezgin ve gününü gün etmeye bakan nesilleri, has ve saf ekmeğe çevirmek için var gücümüzle, ayrıca zaman ve mekân müsait midir, değil midir? Demeden çalışmakla yükümlüyüz.

Herkesin maddi çıkar ve menfaat peşinde koştuğu bir zamanda, kıvılcım kıvılcım fezada uçmak ve kendimize yeni bir planette yer aramak… İşte bütün mesele burada... Evet… Geriye ve ileriye, etrafımıza ve içimize göz atıp, ruhumuzdaki mucize ve efsane gücündeki sırdan güç alarak, çağdaş melankoliyi ve boşluğu dize getirmek ve yaşama aşkımızı yeniden anlamlandırmak zorundayız. Bunu yapacak olan aydın ve entelektüel gençliğe selam olsun.

YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.