Konumuz sağlık

Sağlık, eğitim, adalet en büyük sorunlarımız. Sağlığı başa alarak ki öyle olması lazım bu sorunu tartışacağız.

Kuduz aşısı, şeker ilacı, tansiyon ilacı, kalp ilacı gibi hayati önem arz eden birçok ilaç bir süreden beri eczanelerde bulunmuyor. Eczacılar bu konuda ilaç firmalarını suçluyor ve ilaç firmalarının şubat ayında yapılacak kur zammını beklediğini iddia ediyor.

Yerel seçime odaklanan gündemin arasında eriyip giden bu sorunu CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, meclis gündemine taşıdı geçtiğimiz günlerde.

Bulut, Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmaları arasında kur sabitlenmesinden kaynaklı ilaca erişim sıkıntısının, kurun yeniden düzenleneceği 15 Şubat öncesi vatandaşın eczanelerde ilaç bulamadığını kaydederek, sorunun her yıl yaşanmasına rağmen Bakanlığın bir türlü çözüm üretemediğini söyledi.

Bulut, “Zam bekleyen ilaç firmaları piyasaya ilaç sürmemekte. Eczanelerde kuduz aşısı, şeker ilacı, tansiyon ilacı, kalp ilacı gibi hayati önem arz eden ilaçların yanı sıra antiviral ilaçlar, ülser ilaçları, mide ilaçları, çocuk antibiyotikleri, göz ilaçları, göz damlası, tansiyon, diyabet ilaçları, B12 vitamini gibi pek çok ilaç bulunmamaktadır” dedi.

Ağlamayan bebeğe mama yok!

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) SMA, kas hareketlerini kontrol eden sinir sisteminin tahrif olmasıyla kasların erimesi ve zayıflaması belirtileriyle literatürdeki yerini almış bir hastalık ve çeşitli evreleri söz konusu. En tehlikelisi SMA Tip 1 denilen evre. SMA Tip 1 hastalığının belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebiliyorr. Bu belirtiler içerisinde yutkunma ve solunum zorluğu, desteksiz oturamama gibi sorunlar söz konusu.

Son günlerde bu hastalıkla mücadele eden hasta yakınları, SMA Tip 2 ve Tip 3 hastalarının kullandığı ilaçların geri ödeme kapsamına alınması talepleri fazlasıyla gündeme oturdu.

Ve sonunda bununla ilgili gelişme yaşandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 29 Ocak’ta SMA Tip 2 ve Tip 3 ilaçlarının geri ödeme kapsamına alındığını açıkladı. Koca, yaptığı yazılı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı olarak bir süre önce onay işlemlerini başlattığımız SMA Tip 2 ve Tip 3 hastalarımızla ilgili süreç tamamlanmış, ilaç bedelleri geri ödeme kapsamına alınmıştır. Daha önce onay verilen SMA Tip 1 tanılı 394 hastamız, ilaçlarını kullanmaya devam etmektedir. Tip 2 ve Tip 3 tanılı hastalarımızdan başvuru yapan 199’unun bu süreçte Bilimsel Komisyonumuzca ilaç kullanım onayı verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Herhalde çevremizde kanserden hayatını kaybeden bir yakını olmayan insan yok denecek kadar az. Zira rakamlar dünya genelinde her yıl 18.1 milyon insanın kanser hastalığına yakalandığını gösteriyor. Her 6 ölümden 1’inin nedeninin yine kanser olması, hastalığı çağımız için oldukça önemli kılmakta.

Tam da bu atmosferde İsrailli bilim insanlarından umut verici bir haber geldi. Bir grup araştırmacı, ‘kanserin tüm türlerini kökten yok edebilecek bir yöntem bulduklarını’ iddia etti.

Araştırmayı yürüten, 2000 yılından beri faaliyet gösteren AEBi şirketinin sahibi Dan Aridor tarafından yapılan açıklamada “1 yıl içerisinde kanserin tedavisini hazır hale getireceğimize inanıyoruz” dendi.

Umarım doğrudur. Bu şartlar altında devam ederse daha birçok insan hayatını kaybedecek gibi bu illetten…

Sağlıkla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Arşivi