Gönüllü Yardım Faaliyetleri 3

“Size verilen her şey dünya hayatının geçici zevklerinden ibarettir. Allah katında olanlar ise daha iyi ve daha kalıcıdır. Bunlar, iman eden ve rablerine dayanıp güvenenler içindir.”(Şura-36).

Kuran’ı ağır ağır ve düşünerek okuduğumuzda bir şeyler yapılması gerektiğinin farkına varıyoruz. Gönüllü yardım ekibi kurarak yardıma ihtiyacı olan aileleri araştırıp onların ihtiyaçlarını gidermek için çabalıyoruz. Küçük bir grup olarak tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmak elbette ki zordur. Fakat hayat kitabımız bu konu hakkında da bizlere şu yolu gösteriyordu: “Birbirinizi yoksulu yedirmeye teşvik etmiyorsunuz.” (Fecr-18). Bu bilgi ışığında yardım faaliyetleri ekibi elinden geldiğince yardımlarda bulunuyor ve bununla birlikte yardım etmek isteyen gönüllü insanlarımızı yardıma ihtiyacı olan ailelerle buluşturuyor.

Peki, yardım faaliyetleri nedir? Diye sorduğumuzda; hiçbir kurum, kuruluş, dernek, vakıf bağlantısı olmaksızın, ihtiyaç sahibi insanlarla maddi ve manevi paylaşım ve paylaşıma teşvik maksadıyla bir araya gelen bir grup insandır. Ne tür yardımlar toplamaktayız? Topladığımız yardımlarda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. İhtiyaç fazlanız olan her türlü ev-mutfak eşyası, (oturma grupları, beyaz eşya, masa, oyuncak, kıyafet ve maddi yardımlar yapılmaktadır.) Bize neden katılmalısınız? Diye kendimize sorduğumuzda ise evlere yaptığımız ziyaretlerde siz de ailelerle gönül bağı kurmak, onlarla yakından tanışmak istersiniz bizlere katılabilirsiniz. Ailelerle sadece yardım eşyalarını değil, vaktimizi, enerjimizi ve sevgimizi de paylaşıyoruz.

İhtiyaç sahibi aileler nasıl tespit edilmektedir sorusu hemen akla gelen bir sorudur. Yardıma ihtiyacı olan aileleri tanıyan şahıslar bizlere onların adres, telefon vb. bilgilerini verdikten sonra -hiçbir ayrım yapmaksızın- ailelerin evlerini durum tespiti için ziyaret ederiz. İhtiyaç listesi çıkarıldıktan sonra, öncelikle gönüllü insanların bulunduğu WhatsApp grubumuzda ihtiyaçların duyurusu yapılır. Eğer karşılanamayacak bir ihtiyaç ile karşılaşılırsa gönüllü şahısların sosyal medya hesaplarından duyurular vasıtasıyla ihtiyaçlar giderilmeye çalışılır.

Yardım kelimesi yelpazesi geniş bir konudur. Anne babayla dertleşmek, çocuklara çocuk olduklarını hatırlatmak, yetimlerin öksüzlerin başını okşamak paha biçilmez bir mutluluk ve yardımdır. Maddi anlamda bazı şeylere gücümüz yetmiyor olsa da tüm bu değerli duyguları yardıma ihtiyaç olan insanlarımıza verebiliriz. Bitti

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Arşivi