Çocuklar, ah çocuklar…

Geçtiğimiz hafta bir haber oldukça ilgimi çekti.

Haberle ilgili başlıklar aşağı yukarı şu mealdeydi: Elektrik kablosu silah sayıldı.

Gelelim haberin detayına.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 15 yaşındaki mağdur S.A'nın şikayetiyle açılan davada, çocuğunu döverek dilendirdiği iddiasıyla baba Fehed A. hakkında başlatılan soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede şunlar yer almış:

"Yaklaşık 6 ay boyunca bana bu şekilde davrandı. Bir gün dilendiğim esnada babam yanıma geldi. Bana '150 lira getirmezsen eve gelme' diyerek, tokat atıp gitti. Daha sonra bir kadın beni gördü ve ne yaptığımı sordu. Ben de kadına babamın beni zorla dilendirdiğini, eve para götürmediğim takdirde beni dövdüğünü söyledim. Kadın polisi arayarak durumu bildirdi.Bir hafta önce de beni elektrik kablosuyla dövdüğü için şikayetçi oldum."

İddianamede müşteki olarak yer alan çocuğun annesi Emel E, eşinin çocuğunu dövmediğini öne sürdüğü fakat mağdurda doktordan alınan rapora göre darp izinin bulunduğu aktarılmış.

"Baba üzerine isnat edilen suçlamayı kabul etmediğini ifade etse de mağdur olan çocuğun olayı anlatışını doğrulayan doktor raporuna bakıldığında, şüphelinin beyanının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu tespit edilmiştir. Şüphelinin ruhen ve bedenen kendisini savunamayacak yaşta olan mağduru TCK kapsamında silahtan sayılan elektrik kablosu ile döverek, mağduru zorla dilendirmek suretiyle üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmıştır."

İddianamede sanık Fehed A. hakkında "çocuğu dilencilikte araç olarak kullanmak" ve "basit yaralama" suçlamasıyla 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Olayın gizli kahramanlarından biri olan mağdur çocuğun avukatı Rojin Temel, çocuğun şikayetinde babasının kendisine elektrik kablosuyla şiddet uyguladığını, zaman zaman diğer kardeşlerine de şiddette bulunduğunu belirttiğini dile getirerek, baba hakkında "çocuğunu dilendirmek" ve "yaralamak" suçlamasıyla dava açıldığını ifade etti.

Elektrik kablosunun silah sayılmasına değinen Temel, "Silah denildiğinde herkesin aklına ateşli ve patlayıcı maddeler gelmekte. Aslında silah çok geniş kapsamda bir saldırı ve savunma aracı. Etrafımızda gördüğümüz birçok obje çok masum görülebilir ancak bunların kullanım amacı değiştiği zaman çok tehlikeli silaha dönüşmektedir." dedi.

Sokaklar böyle yüzlerce çocukla dolu desem, abartmış olmam herhalde.

Kimisi kağıt topluyor, kimisi dileniyor, ışıklarda camları siliyor.

Biri bin para acılarla dolu hikayeler var sokaklarda.

Neredyse bir şebeke gibi ve belli kurallar ve disipline ile çalıştırılıyor bu çocuklar.

Şikayet olmazsa, hukuki süreç yaşanmazsa ortaya çıkmayacak büyük ihtimalle.

İlla böyle mi yapılmalı?

Bir kanuni müeyyide, bir denetim yok.

Böyle olaylarla mı gündem olacak bu çocuklar?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Arşivi