Emekli vekillerin maaşı; yoksulun Starbucks ile imtihanı

“Vekillik maaşı mutlaka iptal edilmelidir; ülkenin sırtında ciddi bir yüktür. Vekillik meslek değildir. Ayrıca 2 yıl çalışıp emekli olmak ahlaki değildir.” Mine G. Kırkkanat diye paylaşım yapmış.

Katılıyorum. Referandum öneriyorum. Hem ahlaki değil, hem adil değil, hem de ciddi anlamda yüktür.

Yaşayan ve sadece bir dönem yapan binlerce vekil var değil mi?

Mevcut vekil maaşı 147 bin lira.

Bu yıl Meclis’e getirilen Torba Yasa Teklifi’ne “emekli milletvekillerinin maaş zamlarının yüzde 17,55’le sınırlı kalmayıp yüzde 25 artabilmesi için” özel bir hüküm konuldu. Böylelikle emekli milletvekillerinin ortalama 55 bin TL olan maaşlarının 64 bin TL yerine, yaklaşık 69 bin TL’ye çıkartılmasının yolu açıldı.

Memlekete hayırlı olsun.

CHP listesinden İstanbul milletvekili seçilen Cemal Enginyurt, yine Temmuz ayındaki bu düzenleme sonrası Meclis’in yarısının hem vekil hem de emekli vekil aylığı aldığını belirterek, “İsyanım emekli maaşının 7 bin 500 lirada bırakılmasına” ifadelerini kullandı.

‘Cemal Enginyurt'un maaşı 147 bin liraymış' diye. Arkadaş bu maaşı yalnız ben almıyorum, halen emekli olup da TBMM'de milletvekilliği yapan yaklaşık 300 vekil alıyor. Maaş artışı da AKP ve MHP'nin teklifiyle yapıldı. Cemal Enginyurt olarak diyorum ki ‘Ben bu maaşı alırken emeklinin bu haline vicdanınız sızlamadı mı?' Bunların maaşını 7 bin 500 lirada bıraktınız diye isyan ediyorum. Ama adam yazıyor, ‘Cemal Bey, 147 bin lira alıyorsun, nasıl rahat yiyor musun?' Arkadaş sadece ben almıyorum, bütün milletvekilleri alıyor. Gece yarısı bu maddeyi AKP koydu. Ben eleştiriyorum bunu. Emekliye seyyanen 8 bin lira verilmedi ama emekli milletvekiline 4 bin 330 lira verildi. Buna vicdanınız nasıl müsaade ediliyor?”

Biz de “Baran ser behrê dibare/yağmur denizin üzerine yağar” diye bir laf vardır.

Cuk diye oturuyor.

***

“Aramızda benim gibi artık hiçbir harcamaya canı yanmayan var mı?” diye yazmış Gerenimo adlı sosyal medya kullanıcısı ve eklemiş:

“Mesela bir burgere 450 lira da verebiliyorum, bir çaya 40 lira da ve bunun zenginlikle alakası yok…”

Ben buna popüler kültür alışkanlıklarının zorlama beyin yanması diyorum.

Asgari ücret ancak alabilen birçok genç bu kültürle yaygınlaşan Starbucks türü kafelere gidip bir poğaçaya 40-50, bir kahveye 50-100 TL arası paralar verip; bir de orta sınıf telefonlarla çektikleri selfielerle bunu paylaşıyor.

Buna tam olarak ne denir?

a) beyin yanması

b) komplekslerden kurtulma çabası

c) olmayacak duayla zenginlik stajı

d) hepsi ve daha fazlası

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Arşivi