Diyarbakır Yenigün

Ufuk Çimen Yazdı: Uyuşturucu ticaretine içerden destek

Ufuk Çimen Yazdı: Uyuşturucu ticaretine içerden destek
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
19 Aralık 2019 - 0:15

İki ayrı haber, ikisi de uyuşturucu operasyonlarıyla ilgili ama bu kez başrollerde polis ve askerler var.

Dikkat çeken haberlerin ilki Diyarbakır’ın Lice İlçesi Jandarma Karakol Komutanı ve 3 uzman çavuşun içinde bulunduğu araç, Diyarbakır istikametine seyir halindeyken, Sur ilçesine bağlı Mermer Jandarma Karakolu kontrol noktasında durduruluyor.

Araçtaki dört askeri gözaltına alan jandarma ekipleri, araçta detaylı arama yapıyor ve aracın bagaj kısmında yaklaşık 80 kilo esrar ele geçiriliyor. Gözaltına alınan 4 asker, ilk ifadelerinin ardından sorgulanmak üzere Diyarbakır’a gönderilirken, askerlerin, Lice’den aldıkları esrarı Batı illerine sevk etmek üzere yola çıktıkları iddia ediliyor.

Gelelim ikinci habere.

Bir diğer haberde Diyarbakır’ın Hazro İlçesinden.  Hazro ilçesinde B.İ. isimli polis, özel aracıyla ilçe çıkışında uygulama noktasında durdurulup aracı aranıyor ve 120 kilogram esrar maddesi ele geçiriliyor.

Her iki olay da büyük ihtimalle istihbarı çalışmanın sonucunda ortaya çıkarılmış.

Bu iki haberi okurken, aklıma Diyarbakır Adliyesi’nde adli emanetten uyuşturucu maddelerin çalınması olayı geldi.

Türkiye’nin en iyi korunan binaları arasında olan Diyarbakır Adliyesi’nde adli emanetten 2012’de  328 kilogram eroin, 55 kilogram esrar, 97 kilogram hintkeneviri ile 11 bin 715 captagon hapın çalınmasını soruşturan savcı, güvenlik skandalını ortaya çıkarmış ve temizlik şirketi şefinin kardeşi olan kişi tarafından yapıldığını tespit etmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin 2017 raporlarına göre, Türkiye dünyada en fazla uyuşturucu yakalayan ülkelerin başında geliyor. Tüm Avrupa’da yakalanan miktar ise Türkiye’dekine ulaşamıyor bile. Avrupa’da uyuşturucu pazarının hacminin 30 milyar euro olduğu hesaplanıyor. Bunun yüzde 38’i, 10 milyar euro değerindeki esrar. Eroinin hacmi ise yaklaşık 8 milyar euro.

Emniyetin raporuna göre Türkiye’de geçen yıl 20 bin kilo eroin, 146 bin kilo esrar, 845 kilo kokain, 241 kilo metamfetamin ile, 3.7 milyon adet ecstasy, 12.9 milyon da captagon yakalandı. AB’nin saflığına göre verdiği fiyatlara bakılırsa bu miktarların parasal değeri 2 ile 3 milyar euro yani 9 ile 14 milyar lira arasında.

Onca yapılan operasyon ve denetimleri aşmak için uyuşturucu tacirleri maalesef kamu görevlilerini kullanabiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun uyuşturucu satıcılarını kastederek “Gerekirse ayaklarını kırın” sözleri çok tartışılmıştı hatırlarsanız.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı jandarma ve polisin karıştığı bu iki olay akıllara ortaya çıkarılamayan trafiğin asker-polis ayağına dikkat çekiyor.

Her iki ayakta da neredeyse aynı haftada iki operasyon haberi tesadüf değil ve en azından olayın üzerine gidildiğini göstermesi açısından önemli.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım