Kanserle mücadelede kritik eşik aşıldı

Kanserle mücadelede kritik eşik aşıldı
Dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan kansere karşı bilim dünyasının savaşı umut verici bir noktaya ulaştı. İskoçya Edinburg Üniversitesi’nde...

Dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan kansere karşı bilim dünyasının savaşı umut verici bir noktaya ulaştı. İskoçya Edinburg Üniversitesi’nde kanser ilaçlarının kişiye göre değişen etkilerini araştıran Doç. Dr. Çiğdem Selli bu mücadelede önemli eşiğin aşıldığını söylüyor. Selli “Kanserin yakın gelecekte kalp hastalıkları gibi kronik ancak yaşam kalitesini ve süresini belirgin şekilde etkilemeyen bir hastalık haline geleceğini düşünüyorum” diyor.

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN - İskoçya’nın Edinburg Üniversitesinde, 2015’ten bu yana meme ve prostat kanseri araştırmaları yürüten Doç. Dr. Çiğdem Selli, ilaçların etkilerinin hastalar arasında neden farklılık gösterdiği anlaşıldığında her hasta için en uygun ilaç seçilerek kanserin uzun yıllar kontrol altında tutulabileceğini söyledi.

Kornik bir hastalık haline getirilecek 

Karar’da yer alan habere göre, aynı zamanda Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Selli, bilimsel araştırmalar sayesinde kanser hastalarının yaşam süresinin belirgin şekilde uzadığını belirterek “Kanserin yakın gelecekte kalp hastalıkları gibi kronik ancak yaşam kalitesini ve süresini belirgin şekilde etkilemeyen bir hastalık haline geleceğini düşünüyorum” dedi. “Yeni teknolojiler sayesinde kanser hücrelerinin nasıl çoğaldığını, vücudun farklı bölgelerine nasıl yayıldığını, ilaçların kanser hücrelerini nasıl etkilediğini daha iyi anladıklarını” ifade eden Selli, bununla birlikte mevcut kanser ilaçlarının bazı hastalarda uzun yıllar etkili olup kanserin tekrarlamasını engellediğini, bazı hastalarda ise etkisini kaybettiğini ve hastalığın nüksettiğini dile getirdi.

Uzun yıllar kontrol altında tutulabilecek

Edinburg’da devam eden bilimsel çalışmalarında bu farklılığın neden kaynaklandığını meme kanseri hastalarından alınan doku örneklerinin genetik analizi yoluyla araştırdığını anlatan Selli “İlaçların etkilerinin hastalar arasında neden farklılık gösterdiği anlaşıldığında her hasta için en uygun ilaç seçilerek hastalık uzun yıllar kontrol altında tutulabilecek” diye konuştu.

Avrupa ülkeleri ile yarışır düzeydeyiz 

Kanser araştırmaları ve tedavisi konusunda Avrupa ile Türkiye’yi karşılaştıran Selli, “Ülkemizde özveriyle çalışarak kanser ile mücadeleye katkı sağlayan araştırmacı sayısı giderek artıyor. Kanser tedavisine ve diğer sağlık hizmetlerine erişim Avrupa ülkeleri ile yarışır düzeyde” dedi.

Bununla birlikte kanser araştırmalarına ve tedavisine yön veren özgün ve büyük buluşların İngiltere gibi bilimsel araştırma altyapısıyla beyin gücüne sahip zengin ülkelerde yapıldığını dile getiren Selli “Ülkemizin kanser araştırmalarında bu ülkeler ile yarışır hale gelebilmesi için eğitim sistemimiz özgür düşünceyi ve yaratıcılığı destekleyecek şekilde güncellenebilir ve bilim insanlarına sağlanan araştırma bütçeleri artırılabilir” görüşünü dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.