NEREDE BU VEKİLLER?

NEREDE BU VEKİLLER?
Uyuşturucu, fuhuş, hak ihlalleri ve ekonomik sıkıntılar başta olmak üzere bir çok sorunla boğuşan Diyarbakır’da vatandaşlar vekillerin kente olan ilgisizliğinden şikayetçi. Vekillerin kendilerini kentten izole ettiğine ve ancak sosyal medya vekilliği yaptığına vurgu yapan vatandaşlar, mevcut siyasetin de kendilerine umut vadetmediğini dile getiriyor.

İLKNUR FİDAN-RECEP ÇALIŞKAN/YENİGÜN ÖZEL – Diyarbakır’da gün geçtikçe artan sorunlar ve halkın milletvekillerinden memnuniyetini vatandaşlara sorduk. Yenigün Gazetesi’ne konuşan vatandaşlar, vekillerin toplumsal değişimden bihaber kenttin sorunlarından azade siyaset yaptıklarına vurgu yaparak, vekillerin çalışmaları ve hizmetlerinin yetersiz olduğunu belirterek şehrin sorunlarını ülke gündemine taşımaları gerektiğini ifade ettiler. 14 Mayıs Genel Seçimlerinde 8 Yeşil Sol Parti, 3 Ak Parti ve 1 CHP milletvekilinin çıktığı Diyarbakır’da vatandaşlar vekillerin çalışmalarından memnun olmadıklarını ve çoğu vekili tanımadıklarını dahi ifade ettiler.

‘SADECE SOSYAL MEDYADA VEKİLLER’
Diyarbakır’da vekil sayısının 12 olduğunu fakat çoğunu tanımadığını belirten Sait Ercan isimli vatandaş “3 ay geçmesine rağmen Diyarbakır’da bir çalışma göremedik. Doğu’da neredeyse meclise en çok vekil gönderen şehir biziz fakat çalışma yok neredeyse. Diyarbakır’ın baştan aşağıya birçok problemi mevcut. Bunlarla ilgili vekiller çalışma yapıp sorunlarımızı dile getirmesi gerekirken, sosyal medyadan paylaşımlarla işleri geçiştiriyorlar. Sosyal medyada vekillik olmaz. Özellikle Yeşil Sol Parti’nin neredeyse hiçbir vekilini tanımıyorum. Eski vekiller en azından halka buluşur sorunları dinlerdi, Şu an ise sokağa çıktıkları yok. Diyarbakırlılar sizi bu göreve layık gördüyse lütfen bu görevi yerine getirin.” dedi.

‘TANRIKULU HARİCİ VEKİLLERİ TANIMIYORUM’
Diyarbakır’daki vekillerden sadece Sezgin Tanrıkulu’nu tanıdığını belirten Hakkı Yılmaz ise bazı vekillerin adını bile bilmediklerini söyleyerek şunları aktardı.

“Tanrıkulu harici Diyarbakır’da işini yapan vekil yok. Diyarbakır’ın 17 ilçesinde hemen hemen her gün bir sorun çıkıyor fakat vekiller sessiz. Bugün vekiller dışarı çıksa çoğu kişi tanımaz. Diyarbakır kaderine terk edilmiş durumda. Bazen haberlerde Tanrıkulu’nu görüyoruz sadece. Sezgin Tanrıkulu harici hangi vekil sokakta? Hiçbiri. Sezgin Bey görevini yapıyor ve yaptığı işin diğer vekiller tarafından da görülmesini istiyoruz.”

‘UYUŞTURUCU SORUNUNA BİR ÇÖZÜM BULSUNLAR’
Şehirdeki sorunların artık çekilemez bir hal aldığını söyleyen Bülent K. “Diyarbakır’da peynir ekmekten çok uyuşturucu satılıyor. Sadece belirli bölgeler de değil hemen hemen her köşede uyuşturucu satan insanlar var. Vekiller bu işin çözümü için çalışmalar yapmalı. Fakat 3 aydır görüyoruz ki sadece tatil yapıyorlar. Ülkede zaten iktidar bir sorunken maalesef muhalefette bir sorun. Sorunlar halının altına süpürmekle çözülmez. Diyarbakır gençleri zehirleniyor ve bu gençler bizim geleceğimiz. Yarın bir gün bu sorun çözülmez ise daha büyük sıkıntılar çıkacaktır. Diyarbakır’ın biz eski güzel, sakin ve herkesin sorunsuz yaşadığı zamanları özledik. Vekiller sokağa çıkıp bizim sorunlarımızı dinlemesi gerek fakat hiçbirini dışarı da göremiyoruz maalesef. Bu durumda Diyarbakır’ı bizler sahipsiz görüyoruz.” açıklamalarında bulundu.

‘FUHUŞ ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR, NEREDE BU VEKİLLER?
Diyarbakır’da uyuşturucu sorunun yanı sıra fuhuş sorunun bulunduğunu belirten bir diğer vatandaş Mahmut Kaya “ Ofis semti fuhuş yuvası gibi. Vekiller bunu biliyor fakat kimse sesini çıkartamıyor. Yazılı açıklamalar ile sorunları çözme peşindeler. Ben bile bu yolla çözülmeyeceğini biliyorum fakat vekiller bunun farkında değil. Aldıkları maaş asgari ücretin kaç katı hesap bile edemiyorum. Durumumuz kötü, ekonomik zorluklar aldı başını gidiyor. Zor durumda olan bir halk var. Mesela Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin şehri modernize bir hale getirdi fakat bizim kentte böyle bir siyasi profil yok maalesef. Bizler buradan vekillere sokağa inin halka karışın çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

ALTYAPI SORUNUNA VEKİLLER EL ATMALI
Diyarbakır’da altyapı sorunun çözümü için yıllardır beklediklerini belirten Ali Temel “Kaç yıldır siyasilere ve belediyelere altyapı sorunundan bahsediyoruz fakat takan bile yok. Her gün sular kesilir mi? Elektrikler gider mi? Yollar da bakım olur mu? Diyarbakır’ın bu bitmeyen çilesini bizler biliyoruz fakat vekiller bilmiyor maalesef. Diyarbakır’da yapılan hiçbir çalışmadan haberimiz bile yok. Vekiller biraz daha gayret etmeli” söylemlerinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.