Sedat Eriş yazdı: Sorular-Şüpheler; Mustafa Sarıgül, Muharrem İnce

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gündelik sorunlarla boğuşurken birçok önemli konu dikkatimizden kaçıyor

Bir yanda ekonomik sıkıntılar diğer yandan Koronavirüs belası başka bir tarafta ağır kış koşulları bizleri ülke gündemini takip etmede zorluyor.

Geçtiğimiz günlerde Yüksek Seçim Kurulu 2023 Cumhurbaşkanlığına katılacak siyasi partilerin isim listesini açıkladı; listede çarpıcı bir detay vardı

Büyük iddialarla kurulmuş iki parti 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılamayacaktı.

Mustafa Sarıgül’ün Türkiye Değişim Partisi (TDP’ ile Muharrem İncenin Memleket Partisi bu yarışta yoktu.

Sarıgül ve İnce siyasi profili her zaman dikkatimi çeken politik figürlerdi. Sarıgül’ü yakından tanıyordum ama Muharrem İnce ile tanışma, konuşma fırsatım olmamıştı.

Araştırmacı refleksimle Sarıgül’ün TDP’sinin 2023 seçimlerine neden katılmadığını öğrenmek için kendisini 2-3 kez telefonla aradım, mesaj bıraktım ama bana bir dönüş olmadı.

Kendi haber kaynaklarımla ve siyasi bağlantılarım üzerinden bu konuyu araştırmaya başladım; anormal bu siyasi durum ilginçliğin ötesinde birçok soruyu, şüpheyi akıllara getiriyordu.

Araştırma çalışmam süresince gerek bu iki siyasi partiden gerekse Sarıgül ve İnce’den toplumu aydınlatacak bir açıklama da gelmemişti.

İşin ilginç tarafı ulusal medyanın sözde güçlü kalemleri de bu konuyu bilerek ve isteyerek pas geçiyordu.

Peki, neden?

Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce’nin siyasi profiline bakıldığında ortak birçok yön var.

İki siyasetçi de çalışkan, hırslı, girişken ve tecrübeli politikacılar.

Politik görüşleri ikisinin de hemen hemen aynı – aynı orijinden CHP’den- siyasete girmişlerdir.

İkisi de CHP Genel Başkanlığı koltuğuna talip olmuş ama amaçlarına ulaşamamışlardır.

Sarıgül ve İnce politik kimlikleri teşkilatçıdır.

Sarıgül ve İnce, Gençliklerinden itibaren Genel Başkan olmak için çekirdek bir kadro oluşturmaya çalışmış maddi ve manevi alt yapılarını bu hedefe göre planlamışlardır.

2023 Seçimleri için Türkiye siyaset sahnesine son derece iddialı çıkan iki lider son bir yıla yakın bin bir emek, alın teri ve büyük maddi yatırımlar yaparak parti kurdukları halde seçime neden katılamadı sorusundan yola çıkarak yaptığım araştırmamda birçok soru ve şüpheli duruma açıklık kazandırmaya çalıştım.

Siyasetimizde fikirsel zenginlik ve toplumsal sorunlara çözüm sağlayacağı iddiası ile ortaya çıkan bu iki politik figür ‘neden sahne dışında kaldı?’ sorularına değişik kaynaklara da başvurarak sağlıklı ve doğru yanıtlar bulmaya çalıştım. Devam Edecek…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sedat Eriş yazdı: Sorular-Şüpheler; Mustafa Sarıgül, Muharrem İnce

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin