Faiz: Paranın Kirası mı? 2

service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Yasaklanmış olmalarına rağmen faizi almaları ve haksız yollarla insanların mallarını yemeleri yüzünden onların küfre sapmalarına korkunç bir azap hazırladık.”(4 Nisa 161)

Yahudiler üzerinden onlar öyle yaptı: Ey iman edenler! Siz yapmayın mesajı verildiği aşikar.

“Ey iman edenler! Faizi kat kat arttırarak yemeyiniz. Allah’tan sakınınız ki kurtuluşa eresiniz.”(3 Ali imran 130)

Son olarak bakara süresi 275-281 ayetler arasında tamamen haram olarak belirlenmiştir.

“Faiz yiyen kimseler, başka değil sadece şeytanın dokunarak aklını çeldiği kimse gibi hareket ederler: Çünkü onlar “Alışveriş de faiz gibidir” derler. Oysaki Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Her kim Rabbinden kendisine nasihat gelir gelmez bu işe son verirse, evvelki kazançları ona, onun hakkında karar vermek de Allah’a kalır. Her kim de dönerse, içerisinde kalıcı oldukları ateşe mahkum olanlar işte bunlardır.”(2 Bakara 275)

“Allah faizi mahveder, sadakaları ise bereketlendirir. Allah inatçı nankörleri ve günahta ısrarlı olanları sevmez.”(2 Bakara 276)

“Buna mukabil, bir de iman edip güvenen, ıslah edici iyi işler yapan, namazı istikametle kılan, zekatı gönlünden gelerek veren kimseler var; işte onlar, ödüllerini Rablerinden alacaklar: ve onlar geleceğe dair kaygı, geçmişe dair hüzün duymayacaklar.”(2 Bakara 277)

“Ey iman edenler! Allah’a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun; ve eğer Allah’a yürekten güveniyorsanız, faizden kaynaklanan kazançların tümünden vazgeçin!”(2 Bakara 278)

“Fakat bunu hala yapmıyorsanız, bu durumda Allah ve Rasulü’ne (güvensizlik ilan ederek) azılı bir savaş açmışsınız demektir. Eğer tevbe ederseniz, sermayeniz size aittir: Böylece ne haksızlık yapmış, ne de haksızlığa uğramış olursunuz.”(2 Bakara 279)

“Şayet (borçlu) güç durumdaysa, rahatlayıncaya kadar ona vade tanıyın! Eğer bilirseniz, (borcu) bağışlamak sizin için çok daha hayırlıdır.”(2 Bakara 280)

“Öyle bir günün bilincinde olun ki, o günde Allah’a döndürüleceksiniz. Ardından herkese kazandığının karşılığı tastamam ödenecek ve kesinlikle haksızlık edilmeyecek.”(2 Bakara 281)

İman etmek büyük bir iddiadır. Bu iddianın yükü sorumluluk bilincidir. Allah ayette diyor ki:

“ İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece “İman ettik” demeleriyle bırakılacaklarını mı sanıyorlar?”(29 Ankebut 2)
İman ettiğimizi iddia ediyoruz. Allah “iman” etmekle kurtulacağınızı sanmayın diyor. İman iddiasının ne derce arkasında durduğumuz önemli.

Devam Edecek

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Faiz: Paranın Kirası mı? 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin