Ercan Çağlayan Yazdı: Kapitalizm ve Ahlâk

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba sevgili okurlarım.

Yazıyı okur okumaz başlığı meydana getiren iki kelime arasındaki zıtlığın farkına varmışsınızdır. maalesef ki kapitalizm ve Ahlak birbirine zıt iki kelime.  kapitalizm tamamen kar güdümlü bir projedir. Bir proje diyorum çünkü hegomonik güç camiası kapitalizm ile ahlak, değer, gibi insani ilkeleri bünyesinde barındırmaz sadece kar marjina bakar. Kar marjını sağlayan unsurun ahlaki temellere dayanıp dayanmaması umrunda değildir.

Bu proje ile insani değerleri itibarsızlaştırma ve kendine bağımlı bir duruma getirme hedefine ulaşmış olur.  “Kapitalizmde ahlak istisna ahlaksızlık kuraldır” cümlesini bir yerlerde duymuşsunuzdur ya da iktisadi ve idari bilimler fakültesinde okuyanlar, iktisat kitabında şu cümleye rast gelmişlerdir. “Ekonomistler işin ahlaki yönü ile ilgilenmez.” Kapitalizmin bu ahlaksızlığını Afganistan vatandaşlarına yaptıklarıyla bir kez daha gördük.  Hem de bu kadarına da pes dedirtecek bir ahlaksızlık.

ABD ve NATO askerleri Afganistan’dan çekilme kararı aldı. Taliban’ın Afganistan başkenti Kabil’i ele geçirmesiyle de insanlar ülkeyi terk etmek için ABD ve NATO askerlerinin tahliye edildiği Amerikan uçaklarının kanat ve iniş takımına tutunduğu görüntüleri izledik.  Uçağın havalanmasıyla Afgan vatandaşlar birer birer düşmeye başlayınca, düşme görüntüleri tişörtler üzerine baskı yapılıp bir e-ticaret sitesinde satışa sunuldu. Tişörtlere yazılan “Kabil Gökyüzü Dalış Kulübü”yazısı da kapitalizmin sadece ahlak yoksunu olmakla kalmadığını, insana olan saygısızlığını da tüm dünyaya gösterdi. Bu skandal tasarıma tepkiler gelince  adı geçen e-ticaret sitesinin yetkilileri, ürünleri satıştan kaldırdıklarını açıkladı. Yersen! Çünkü ürünler hala satışta. Bunların yaşanması tüketici toplum modelini bize empoze etmeleri ve duygularımızı yozlaştırmaları sonucudur.

Tüketici toplum kapitalizmin hedeflerine ulaşması için inşa edilen bir kavramdır. Kapitalizme hizmet eder. Üretken değildir. Böylesi bir toplum Zamanla dejenerasyona uğrar, Yozlaşır. Kimliğini, duygusunu, bilincini, kaybeder. Bir çeşit psikolojik manipülasyona uğrar. Kapitalist abilerin kucağına düşürür. Bu zor oyunu bozmak üstesinden gelmek, kapitalizm oyunu karşısında kazanım elde etmek elbette ki mümkün. Her oyunu kazanmanızı sağlayacak bir açık olduğu gibi kapitalizm oyununununda üstesinden gelebileceğiniz bir açığı vardır. Bu üretici toplum modelinden başka birşeydeğildir.

 

Üretici toplum, ahlaki değerlere, eğitime, emeğe, toplumsal faydaya önem verirken, kapitalizmin yarattığı tüketici toplumda bunlar görülmez. Bu yüzden üretken olmalıyız. Kapitalist düzenin faydasına hizmet etmek yerine topluma yararlı şeyler üretmeliyiz. Ahlaka, Eğitime yatırım yapmalıyız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ercan Çağlayan Yazdı: Kapitalizm ve Ahlâk

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin