Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası (Mart) I

Kent Hafızası (Mart) I
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
11 Mart 2020 - 0:05

2020 hayra alamet bir yıl olmadığını daha yılın başındaki Koronavirüs, deprem, çığ felaketi haberleriyle gösterdi. Bunların yanına bir de İdlib ve şehit haberleri eklenmesiyle ülke olarak acı bir gündemin ortasında kaldık.

İşte böyle bir gündem arasında Diyarbakır’ın hafızasını tutmaya çalışıyoruz.

İdlib saldırısıyla başlayalım

27 Şubat’ta Suriye’nin İdlib kentinde rejim unsurlarınca hava saldırısı sonucu 36 askerin şehit edilmesiyle başlayalım.

Türkiye’de tüm gündemi geride bırakan bir acı yaşandı ve bu acıya Diyarbakır’dan da tepkiler geldi.

Maçlar da saygı duruşları, basın açıklamalarıyla tepkiler verildi. Rusya, İran,  Suriye ve ABD olmak üzere tüm ülke ve birliklere tepkiler verildi, zaten devam eden İdlib’e yardım kampanyaları sürdürüldü.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde İdlib’de gerçekleşen hain saldırıya ilişkin 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirildi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Diyarbakır Ticaret BorsasıBaşkanları, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen açıklama DTB Başkanı Engin Yeşil tarafından okundu. HDP önündeki ailler de askerlik şubesine gidip ‘askere alınmaları’yönünde talepte bulundular.

Saldırıda yaralanan askerlerden biri olan Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde ikamet eden astsubay çavuş Muhammed Dal, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu tarafından evinde ziyaret edildi.

***

Gülistan Doku ile devam edelim.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Doku, Uzunçayır Baraj Gölü’nde aranıyor.Doku’nun ailesi, 6 Ocak’ta Diyarbakır’dan Tunceli’ye giderek kayıp başvurusu yapmıştı. O günden beri genç kızdan haber alınamıyor.Doku’nun sadece baraj ve civarında aranmasının ‘hedef şaşırtma’ olabileceğine yönelik iddialar da kafaları karıştırıyor. Yapılan arama çalışmalarında herhangi bir ize rastlanmazken, savcılığın başlattığı soruşturmada da bir gelişme sağlanamadı. Çalışmaları yerinde izleyen Gülistan’nınablası Aygül Doku, artık sabırlarının kalmadığını vurguladı.

Eksik ya da bilinir bilinmez bir yanlış yönlendirme var belki de düşüncesi oluşmuyor değil!

***

Diyarbakır’ın Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri’ne hakim tepede bulunan tarihi Kırklar Dağı’nda, 8 yıl önce yapımına başlanan ve daha sonra mahkeme kararıyla inşaatı durdurularak hakkında yıkım kararı verilen lüks konutları yapan tüm şirketler iflas ettiği haberi 4 Mart’ta ajanslara düştü.

Yıkım kayyum Cumali Atilla döneminde gerçekleşmişti.Devam Edecek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım