Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası II

Kent Hafızası II
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
21 Ocak 2020 - 0:05

Dil ve Kültürler Ağı’nın, yol haritasını belirlemek amacıyla 11-12 Ocak tarihlerinde dil çalıştayı gerçekleştirdi. Aralarında yazar, akademisyen, eğitimci, yayıncı, iş insanları, kadın kurumları ve kültür sanat kurumlarında oluşan 300’e yakın kişi çalıştaya katılım sağladı.

 

Tam adı Kürt Dil ve Kültür Ağı olarak belirlenen oluşum yaptığı çalıştay sonrası Kürtçenin korunması ve geliştirilmesi için seferberlik başlattıklarını duyurdu. Kürt Dil ve Kültür Ağı, 2020 yılının ise Baba Tahîrê Hemedanî yılı olarak belirlendiğini açıkladı.

Tarımda kötü kokular gelmeye devam ediyor.

Önceki haftalarda Silvan’da 2 kişi köylülerden topladıkları ve 20 milyon lira değerindeki büyükbaş hayvan ile kayıplara karışmış daha sonra ise polise teslim olmuştu.

 

Yine Silvan’da bu kez İlçe Tarım Kredi Kooperatifi yetkililerinin, çiftçilere boş kağıt imzalatıp daha sonra adlarına fazladan gübre ve mazot aldığı iddia edildi. Çiftçiler üzerinden yaklaşık 15 milyon liralık vurgun yapılırken, mağdur çiftçiler, yetkililere seslenerek usulsüzlüğün giderilmesini istedi.

Her iki olayın da Silvan’da olması dikkat çekici!

Bir başka ilginç dolandırıcılık olayı da Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde meydana geldi.

İlçedeki mera ve hazine arazisi ile başkalarına ait tapusuz arazileri para karşılığında vatandaşlara para ve senet karşılığında tapulayan çete, Diyarbakır ve Gaziantep’te 8 ayrı adrese yapılan eş zamanlı operasyonla çökertildi. Çete üyesi 41 kişi gözaltına alındı.

Bir iddia ortaya atıldı geçtiğimiz günlerde.

İddia şöyle: Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri arasında yapılan millet bahçesi için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin ve görüş alınmamış.

24 milyon harcanarak yapılan ve bitirilen millet bahçesi kurula yapılan başvuru sonrası alınan karar ile, yapılması gerekenleri sekiz başlıkta sıraladı. Kararda bazı yerlerin yıkılması, bazı uygulamaların revize edilmesi ve bunlar yapıldıktan sonra hazırlanan uygulama projesinin yeniden kurula sunulmasını istendi. Kararda ayrıca sur beden duvarında yapılan balkon uygulamasının acilen kaldırılması istendi.

Türkiye Kamu-Sen, 2019’un aralık ayında dört kişilik ailenin asgari geçim haddini 6 bin 897 lira 69 kuruş, tek kişinin yoksulluk sınırını ise 3 bin 408 lira 93 kuruş olarak belirledi.

Asgari ücretin 2 bin 324 TL olduğu Türkiye’de, üstelik sendikaların bu verileri ışığında ve neredeyse ülkenin üçte birini ilgilendiren karar hangi kriterlere göre belirlenir anlamış değilim!

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, İl Yenilik Platformu ocak ayı toplantısında yaptığı açıklamada, 2020 yılında kentte 10 AR-GE Tasarım Merkezi’nin kurulacağını belirterek patent ve marka temsilciliğinin de hizmete girdiğini söyledi. Hayırlı Olsun. Devam Edecek.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım