Diyarbakır Yenigün

Günübirlik kaçışlar: Çermik’in güzellikleri

Günübirlik kaçışlar: Çermik’in güzellikleri
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
20 Ağustos 2020 - 0:05

Pandemi nedeniyle tatili akıldan çıkaranlar kadar orta sınıfın günübirlik kaçışları ya da birkaç günlüğüne stresten uzaklaşabilecekleri bölgede bulunan yerlerden bahsedeceğim sizlere.

Kaplıcalarıyla ünlü Çermik ilçesinde bulunan Sinek Çayı, Şeyhandede Şelalesi doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor Kaplıcası ile akla gelen Çermik, Sinek Çayı ve diğer doğal güzellikleri ile gidilesi bir yer.

Diyarbakır merkezden yaklaşık uzaklığı 90 kilometre. Ulaşım konusunda sorun yok. Özel araçla ya da saat başı kalkan belediyeye ait araçla ve minibüsler mevcut. En fazla 1-1,5 saat mesafede. Yol konusunda da sıkıntı yok.

İlçeye adını veren  ‘Çermik’in Ermenice ‘kaplıca,ılıca’ anlamına geldiği belirtiliyor. Son yıllardagirişimcilerin katkıları ve Belediye’nin de çabalarıyla daha bir öne çıkmış Kaplıcalar.

Suyundan bulunan Sodyum, bikarbonat,sülfat, iyot, bromür ile 48 dereceye varan sıcaklığıyla tam bir şifa kaynağı. Kaplıca suyunun iltihaplı romatizma, nevrit(sinir iltihabı) polinevrit(birçok büyük sinirin aynı anda ve bakışımlı olarak hastalanmasıyla belirginleşen), çocuk felci,kadın hastalıklarında ve üst solunum yolları enfeksiyonu tedavisinde olumlu etkisinden bahsediliyor.

Her ne kadar pandemi ile beraber endişeler fazla diyorsanız, erteleyebilirsiniz kaplıcaları.

Kaplıcası kadar son zamanlarda doğal güzellikleri ile de öne çıkan Çermik’e gitmek için Sinek Çayı, Şeyhandede Şelalesi, Sinan suyu ve Nevşehir’i aratmayan Gelincik Dağı bir bahane.

Sıcaklardan bulananları soğuk suyu ile karşılayan Sinek çayı, ilçenin kuzeybatısında bulunan gelincik dağı eteğindeki sinek köyünden adını almış. Çayın kaynağı bu köyün sınırları içerisinden doğar. Çermik kalesinin bulunduğu tepenin batı eteklerinden geçerek, Cavsak suyunu alır. Karakaya köyü altında kızılçubuk çayı ile birleşerek, konaklı köyü önünde Fırat nehrine karışır. Çermik-Çüngüş arasında yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta saklı bir cennet adeta.

Araç seslerinden ve şehrin gürültüsünden uzakta kuş ve su sesleri eşliğinde Şeyhandede Şelalesi’nin manzarasını izlemek, bir yandan gölette yüzme fırsatı buluyorsunuz.

Sinek Çayı’nda tahtalarda suyun kenarında ister mangal keyfi yapın, isterseniz karpuz, peynir yiyin.

Diyarbakır’ın sıcağından ve stresinden eminim uzaklaşacaksınız. Hemen yakınındaki göz kaynağı Sinan suyu da Sinek Çay’ında aşağı kalmıyor.

Gelincik Dağı’na uğramadan dönmeyin.

İlçe merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta olan bin 500 metre yüksekliğindeki Gelincik Dağı, ilçenin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alıyor.

Hakkında farklı efsaneler olan ve uzaktan insan dizisi gibi görünen taş yığınlarının bulunduğu Gelincik Dağı’nı da gezebilirsin. Tüm bunları bir günde yapamam diyorsanız konaklama için oteller de mevcut.

Gitmişken Çermik’in meşhur sivri biberini, peynirini de tadın…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım