VİDEO HABER: Aşırı yağışlardan dolayı hububat ekemeyen çiftçiler bostana yönelecek

VİDEO HABER: Aşırı yağışlardan dolayı hububat ekemeyen çiftçiler bostana yönelecek
Bu yıl ki aşırı yağışları değerlendiren uzmanlar, yağışlardan dolayı hububat ekemeyen çiftçilerin bostana yöneleceklerini söyledi. DİYARBAKIR...

Bu yıl ki aşırı yağışları değerlendiren uzmanlar, yağışlardan dolayı hububat ekemeyen çiftçilerin bostana yöneleceklerini söyledi.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Türkiye genelinde yaşanan ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde etkisini gösteren aşırı yağışla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gercüş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Mesut Tanı, hububat ekim zamanına denk gelen ve aralıksız olan yağışlar çiftçiyi bostan ekimine yönlendireceğini söyledi.

Tanı, “Bölgemizde aşırı yağışlardan dolayı buğday ve hububatta zarar meydana gelmiştir. Bunların sonucunda da fungal ve bakteriyel hastalıklardan dolayı bu sene verim kaybı bekliyoruz. Çiftçilerimizin bu sene arazilerinde yapacakların hububat veriminin düşük olacağı kanaatindeyiz. Bu sene ki yağışların aşırı olmasından dolayı şu anda tarlada olan ekinlerin özellikle hububat (buğday, arpa, mercimek ve nohut) olumsuz yönde etkilendi. Aşırı yağışların oluşturacağı hastalıklar, fungal ve bakteriyel hastalıkların artışından dolayı bu sene verim kaybımız çok fazla olacak.” dedi.

Yağışlardan dolayı hububat ekimi yapamayan çiftçiler tarlalarını bostana çevireceklerini altını çizen Tanı, “Yağışların aralığının sık olmasından dolayı çiftçilerimiz tarlada tarımsal faaliyetler yapamadı. Şu ana kadar tarlada hububat ekimini yapamayan çiftçilerimiz tarlalarında bostan tarımını yapabilirler. Kavun, karpuz ekim dikimini yapabilirler. Onun dışında çiftçilerimiz hububat ekim dikimi için geç kaldılar. Bu zaman aralığımız sadece bostan için müsaittir. Buğday, arpa, mercimek, nohut ve benzeri hububat ürünlerine ekim zamanı geçtiği için tarlalar kavun karpuz ekilerek değerlendirilebilir.” ifadelerini kullandı.

Ekim zamanında hububat ekimi yaptığını ancak aşırı yağışlardan dolayı ekinlerinin zarar gördüğünü söyleyen çiftçilerden Emrah Bilge, “Bu sene buğday ve mercimek ektik. İlkbahar mevsiminin son 20 yılın en fazla yağışlarını gördük. Aşırı yağmurlardan dolayı özellikle mercimek ve bazı buğday tarlalarında sararma oluştu. Yağmurlardan dolayı ilaçlama yapamadık. Bazı çiftçiler ise hububat ekimini hiç yapamadı. Çiftçi olarak bu sene yağmurdan dolayı ekinlerimiz hasar gördü. Özellikle suyun biriktiği tarlalarda kurumalar daha çok oluşuyor. Bu sene pek verim alamayacağımız görünüyor.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.